"Evet bir hayat ki, vâcib bir vücud onun lâzımı ve ünvanıdır." cümlesini izah eder misiniz? Allah'ın varlığı ile hayatının alakası nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın varlığına lazım ve unvan olan hayat; Allah’ın ezeli bir sıfatı olan "hay" sıfatıdır. Nasıl insanın varlıkta kalması ve ayakta durması hayatlı olmasına bağlı ise, aynı şekilde Allah’ın varlığı ve bekası da; O'nun sonsuz diri ve hay olmasına bağlıdır.

Ölmüş bir insan nasıl konuşamaz, işitemez, göremez ise; tabiri yerinde ise hayatı olmayan bir İlah da göremez, işitemez, konuşamaz dolayısı ile İlah olamaz. Bu yüzden kudret nasıl Allah’ın zat-ı akdesine zaruri ve gerekli bir sıfat ise -zira kudretsiz İlah olunamaz- hayat sıfatı da aynı kudret gibi Allah’ın zat-ı akdesine zaruri ve lazım bir sıfattır; zira hayatsız İlah olunamaz.

Hayat ile varlık ruh ile ceset gibidir. Ruh olmadan ceset nasıl ayakta duramıyor ise, hayat olmadan da Allah’ın varlığı olamaz.

Bir şey sabit ise levazımı ile sabittir hükmü de meselemize ışık tutar mahiyettedir. Yani Allah varsa, levazımı olan kemal sıfatları ile var demektir. Allah’ın var olup da, O'nun lazım sıfatlarının olmaması; mantık açısından imkansız bir şeydir. Tıpkı insanın var olup da ruhunun olmamasını düşünmek gibi... Allah’ın varlığı ile kemal sıfatları arasında lüzum-u beyyin vardır. Yani biri birisiz olmaz demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...