"Evet, bir hayat ki, vâcib bir vücut onun lâzımı ve ünvanıdır; elbette adem ve fenâ hiçbir cihetle ona ârız olamaz." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, bir hayat ki, vâcib bir vücut onun lâzımı ve ünvanıdır; elbette adem ve fenâ hiçbir cihetle ona ârız olamaz."(1)

Bu cümlede, Allah’ın iki sıfatına işaret ediliyor. Birisi, vücut; diğeri ise; hayattır. Bu iki sıfat birbirini iktiza ediyor. Birisi olmadan birisi olamaz. Birisinin sübutu diğerinin sübutuna bakıyor.

Evet, kainattaki bütün sanat ve hayatlar, Allah’ın sonsuz hayatına ve diriliğine işaret edip ispat ediyorlar. Hayatı verenin kendinin hayatsız olması mümkün olmadığına göre, kainattaki sayısız hayat belirtileri, Allah’ın sonsuz hayatına işaret edip levhalık ediyorlar.

Madem Allah’ın sonsuz hayatı, kainattaki hayatların işareti ile sabit, elbette hayata kaynaklık edip ona yuva olacak, bir de ezeli ve ebedi vücut lazımdır. Hayatın olup vücudun olmaması kabil ve mümkün değildir. Yani hayat vücut formu üzerinde duran bir sıfattır.

Evet, evin çatısı nasıl evin vücuduna muhtaç ve onun ile kaim ise, hayat da Allah’ın vücuduna o derece muhtaç ve onun ile kaim bir sıfattır. Çatı nasıl boşlukta duramaz, bir duvara müstenit olmak zorunda ise, Allah’ın hay sıfatı da vücut duvarına müstenit bir sıfattır. Allah’ın hayatına işaret edip ispat eden bütün belirti ve deliller, dolaylı olarak Allah’ın vücuduna da işaret edip ispat ediyor. Bu cümlenin ana teması budur.

(1) bk. Mektubat, Yirminci Mektup, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.cevap tatmin edici..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...