"Evet, bir zîhayatın cesedindeki zerrelerin herbir âzâya mahsus bir heyetle küme küme toplanıp dağılmadıkları ve sel gibi akan unsurların fırtınaları içinde vaziyetlerini muhafaza edip dağılmamaları..." paragrafını devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Verilen pasajda, zerre tabiri geçmektedir. Yani maddenin aslı ve en küçük parçası olan ve Latince de "atom", Arapçada "cüz-ü layetecezza" (bölünemeyen, ayrılamayan parça) diye isimlendirilen taneciklerdir.

Hücrenin aslı bu zerrelerden meydana geldiği gibi, hücrenin devamını sağlayan ve rızık olarak gönderilenler de yine bu zerrelerden meydana gelmektedir. Dolayıısıyla her iki şekilde de anlamak mümkündür.

Zaten burada verilen mesaj; "birbirinden ayrı ve müstakil olan zerrelerin, nasıl olur da bir araya gelip, sabitlenip başka varlıkları meydana getirdiği"dir. Bu bir taş için düşünülebileceği gibi bir ağaç, hayvan ve bitki için de düşünülebilir.

Birbirinden uzak taşların bir araya gelip omuz omuza verip bir bina meydana getirmeleri, nasıl ki bir ustanın varlığını gösteriyor; öyle de canlı veya cansız varllıkları oluşturan atom taneciklerinin, hikmetli bir şekilde bir araya gelmeleri ve durmaları da Allah'ın, başta Kayyumiyeti olmak üzere bir çok ismine delalet ve şehadet eder.

İlgili yeri okumak için tıklayınız:

Lem'alar, Otuzuncu Lem'a, Altıncı Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Ağabeyim verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Allah razı olsun. "Herbir ceset muntazam bir tabur, herbir nevi muntazam bir ordu hükmünde" tabirini nasıl anlamalıyız?  "Cesed, gelen zerrelere asker misal bir tabur iken her bir nevi muntazam bir ordu hükmünde" diye tabirler geçiyor. Bu "nevi" tabirinden Bedizzaman hazretleri bizim ne manayı keşfetmemizi istemiştir, Üstad orda ne anlatmak istemiştir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Ceset, tabur olarak kabul ediliyor. Cesede ait her bir uzuv ise, taburdan daha küçük olan askeri birimler kabul edilerek, vücudu meydana getiren zerreler adeta birer askeri birim olarak bir araya gelip taburun alt birimler olan organları düzenli bir şekilde meydana getirmelerine dikkatimizi çekmektedir.
Nev' ise, herbir hayvan ve bitki çeşidini örnek vermemiz mümkündür. İnsan nevi, koyun nevi, papatya nevi ve hakeza... bu örnekler daha da çoğaltılabilir. İşte bu nevleri, temel azalarda, tam birbirine uygun bir şekilde meydana getiren zerreler, adeta bir komutanın emri ile yerlerini alıyorlar gibi, olması gereken varlığın vücudunu meydana getiriyorlar. Kısacası zerreler bir araya gelirken başıboş değiller, bir Amirin emriyle, bir Muridin iradesi ile bir Alilmin ilmiyle hareket ediyorlar ki, herbir zerre, olması gereken yere giderek varlığın ortaya çıkmasına vesile oluyorlar.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak

Konuyu şimdi daha iyi anladım.  Allah sizlerden binlerce milyonlarca kez ebeden razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...