"Evet, bu zamanda Muhyiddin'in kitapları, hususen vahdetü'l-vücuda dair meseleleri okumak zararlıdır..." Üstadımız, Muhyiddin Arabi'nin kitaplarını, özellikle vahdet-i vücuda dair meselelerini neden okumayın demiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zararlı olan kitaplar değil, maddeci felsefesinin terbiyesi ile yetişmiş zamane insanların zihni algılamalarıdır. Yani bu zaman insanları, İbn-i Arabinin o ince ve yüksek mesleğini anlamaktan çok uzaktırlar. Bu sebeple o kitaplar bu zaman insanına faydadan çok zarar verecekleri için, bu asrın hekimi olan Üstad, bu kitapları menediyor.

Vahdet-i vücut; varlığı birlemek ve tek varlık anlayışıdır. Yani; Allah’ın ezeli varlığından başka varlıklara varlık nazarı ile bakmıyor, ta ki Allah üstündeki huzuru bozulmasın. Bir çeşit, Allah için kainatı inkar edip huzur kazanıyor. Ama günümüz insanları maddeye ve maddeciliğe öyle bir derinlik ile bağlandılar ki, Allah için maddeyi inkar edip yok saymaları mümkün görünmüyor. O zaman bu meslekten dem vurduğu zaman, yani varlığı birlemeye kalkıştığı zaman, tersi ve aksi bir durum olabilir. Yani Allah için kainatı değil, kainat için Allah’ı inkara düşebilir. Nitekim panteizm ve monizm felsefeleri bu mantıkla oluşmuşlardır.

Yani kalbinde madde sevgisi kronik hale gelmiş zamane insanlarının, İbn-i Arabi’nin mesleğini anlamaktan ve tatbik etmekten çok uzak olduklarını vurguluyor Üstad.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nightauditor86
Allah razı olsun inş. ama biz okuyabiliriz değil mi:))) selam ve dua ile inş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...