"Evet, dağınık bir vaziyette bulunan efradı büyük bir sevinçle içtimaa sevk ettiren malûm âletin sesi gibi..." İzah eder misiniz, “malum alet”ten kasıt ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"S. يُقِيمُونَ’nin fiil sîgasıyla zikrinde ne hikmet vardır?"

"C. Ruha hayat veren namazın o geniş hareketini ve âlem-i İslâma yayılmış olan o intibah-ı ruhanîyi muhataba ihtar edip göstermektir. Ve o güzel vaziyeti ve o muntazam haleti hayale götürüp tasvir etmekle sâmi’lerin namaza meylini ikaz edip artırmaktır."

"Evet, dağınık bir vaziyette bulunan efradı büyük bir sevinçle içtimaa sevk ettiren malûm âletin sesi gibi, âlem sahrasında dağılmış insanları cemaate dâvet eden ezan-ı Muhammedînin (a.s.m.) o tatlı sesiyle, ibadete ve cemaate bir meyil, bir şevk husule gelir."(1)

Yapılan mütalaa ve müzakerelerden ortaya çıkan birkaç ihtimali şu şekilde ifade edebiliriz:

1. Düğünlerde dağınık ve sessiz duran insanları, aşk ve şevk ile oynamaya bir araya getirmeye vesile olan davul zurna gibi çalgılar olabilir.

2. Dağınık bir vaziyette çalışan işçilerin yemek saatini haber veren zil sesi olabilir.

3. Okullarda teneffüste dağılmış olan çocukların sınıflara toplanmasına veya sınıflarda olanları teneffüse davete vesile olan zil sesi olabilir.

4. İnsanın toplanmasına işaret eden ve huzur duyulan sesler olabilir.

5. İçtima için askerlerin davetine veya talimden yemek v.s için çağırmaya vesile olan borazan (boru) sesi, siren sesi olabilir...

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi 3. Ayet Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

emrem

Bütün bu soruların sahibi de Hazreti Üstad mı? Eğer öyleyse soruları neye göre seçip sormuş olabilir? Okuduğumuz bu tefsir hangi tür tefsire giriyor? Teşekkür ederim. 

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Risale-i Nurda ki sorular bu asrın felsefi sorularıdır Üstadımızda buna tercümanlık ediyor. Risale-i Nur klasik tefsir sınıfından değil manevi tefsir sınıfından olup bu asrın ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
emrem

Örneğin Sözler'de, Lem'alar'da, Mektubat'ta, vs... bir ayetin tefsiriyle İşarat-ul İ'caz'daki tefsir aynı gitmiyor. O zaman yine hepsine manevi tefsir mi dememiz gerekiyor? Manevi tefsiri kısaca açıklamak gerekirse ne dememiz gerekir? Geçmişten günümüze manevi tefsir örnekleri gelmiş midir? Varsa örnek verir misiniz? Hakkınızı helal edin. Teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İşarat-ul İ'caz' klasik tefsirlerde olduğu gibi ayet sırasına göre niyet ediliyor ama tamamlamaya muvaffak olunamıyor. Risale-i Nur ise klasik tefsirlerde olduğu gibi sıralı ve lafzi bir tefsir değil daha ziyade asrın sorunlarına ve sorularına cevap veren manevi bir tefsirdir. Mesnev-i Şerif, Fusus'ül Hikem, Mektubat-ı Rabbani gibi tefsirler manevi tefsirlere örnek olarak verilebilir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...