"Evet, doğrudur. Arabî tarihle bin üç yüz otuz dokuzda, müthiş bir burhan-ı ruhî ve dehşetli bir heyecan-ı kalbî ve dağdağalı bir teşevvüş-ü fikrî geçirdiğim sıralarda, pek şiddetli bir surette Hazret-i Gavs'tan istimdat eyledim." Burayı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"'(...) Garpta beni çağırdığı vakit onun imdadına yetişeceğim.' Evet, doğrudur. Arabî tarihle bin üç yüz otuz dokuzda, müthiş bir burhan-ı ruhî ve dehşetli bir heyecan-ı kalbî ve dağdağalı bir teşevvüş-ü fikrî geçirdiğim sıralarda, pek şiddetli bir surette Hazret-i Gavs'tan istimdat eyledim. Bir-iki yerde bahsettiğim gibi, Fütuhü'l-Gayb kitabı ile ve dua ve himmetiyle imdadıma yetişti ve o buhranı geçirdim."(1)

1339 / 1921 tarihlerinde Üstad Hazretleri, çok yakında icraatlarına başlayacak olan deccalın o dehşetli tahribatına manen ve fikren hazırlanıyor. Bu tarihten tam beş yıl sonra 1926 da Risale-i Nurların neşrine başlanmasına adeta manevi bir hazırlık yapılıyor. Bu hazırlığın manevi terbiyecisi ve yol göstericisi de Şeyh Abdulkadir Geylani Hazretleridir.

Üstad Hazretleri bu zorlu hazırlık evresini “müthiş bir burhan-ı ruhî ve dehşetli bir heyecan-ı kalbî ve dağdağalı bir teşevvüş-ü fikrî geçirdiğim sıralarda”cümleleri ile ifade ediyor. Evet, büyük hadiselerin ve büyük hizmetlerin mukaddemesi sancılı ve zorlu olur. Üstad Hazretleri burada bu zorluğu dile getiriyor.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdullahcem

''hazret-i gavs tan istimdat eyledim,, değerli abilerim inanın ben bunu kavrayamıyorum. yani Allah c.c. dururken ben niye başkasından yardım isteyeyim ? hemde hayatta olmayan birinden...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...