Block title
Block content

"Evet, eğer izdivaçtaki hikmet, yalnız kazâ-yı şehvet olsa, taaddüt bilâkis, olmalı. Halbuki, hattâ bütün hayvânâtın şehadetiyle ve izdivac eden nebâtâtın tasdikiyle sabittir ki, izdivacın hikmeti ve gayesi, tenasüldür..." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evlenmenin tek gayesi şehvetin tatmin edilmesi olsa idi, çok evlenmeye gerek olmaz bir eş de yeterli olurdu. Erkek ile kadının evlenmekteki tek amacı şehvet olsa, kadının menopoz döneminden sonra da bu gaye devam ettirilebilir, erkeğin bu gaye için ikinci bir eşe ihtiyacı olmaz. Ama evlenmenin asıl amacı neslin devamı ve çoğalması ise, o zaman bir kadın çabuk menopoza girmesinden dolayı yetersiz kalabiliyor, bu yüzden İslam çok evliliğe ruhsat veriyor. Çünkü erkek için çoğalma açısından bir kısıtlama bulunmuyor.

Kadınlar senede bir kez doğum yapar ve ömrünün belli bir döneminden sonra doğurganlıktan kesilirler (Menopoz dönemine işaret); erkeklerde ise çoğalma açısından bir kısıtlama bulunmuyor. Bu yüzden erkek bazı durumlarda  birden fazla kadına ihtiyaç duyabiliyor.

Şehvet lezzeti neslin çoğalmasına yardım eden bir dinamiktir. Şehveti evliliğin merkezine koymak ve bütün gayeyi ona hasretmek hayvanlıktan başka bir şey değildir. Habis olan Batı medeniyeti şehveti merkeze aldığı ve onu tahrik ettiği  için, erkeklerin doyumsuz şehvani dürtülerini tatmin etmek için fuhuşhaneleri açmaya mecbur kalmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...