Block title
Block content

"Evet, en büyük bir ağacın ruh programını, bir nokta gibi en küçük bir çekirdekte derc edip muhafaza eden Zât-ı Hakîm-i Hafîz, vefat edenlerin ruhlarını nasıl muhafaza eder, denilir mi?.." Devamıyla izahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu paragrafta asıl vurgulanan nokta, "Bize göre daha ağır ve büyük işleri, rahatlıkla yapan bir zatın, bu işlerden daha hafif ve basit olan işleri yapabilir mi?" sorusunun ve endişesinin yersiz ve safsata olduğudur.

Koca ağacı inceltip program olarak küçük bir çekirdeğin içine sığıştıran bir kudrete, "vefat etmiş bir insanın ruhunu nasıl muhafaza edebilir" diye endişe etmek veya kuşkuya kapılmak, yersiz ve safsata bir şeydir.

Dünyayı sapan taşı gibi döndüren bir kudrete, bu dünyayı bozup dağıttıktan sonra, tekrar ikinci defa diriltip inşa edebilir mi, demek de makul değildir. Zira Allah, öldükten sonra dirilme provalarını gözümüz önünde sürekli yapıyor, özellikle bahar mevsiminde, haşrin milyonlarca örneklerini bize gösteriyor. Böyle bir zat, acaba kıyametten sonra haşri yapabilir mi, demek yersizdir, hamakattır.

Yoktan ordu oluşturmuş bir kumandana, istirahat için dağılmış taburu toplayabilir mi demek, mantık ve akıl ile bağdaşmaz. Aynı şekilde insanı yoktan ve hiçten var eden Allah hakkında, öldükten ve çürüdükten sonra, tekrar yeni bir ceset verebilir mi demek de, mantık ve akıl ile izah edilemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...