"Evet; hayat-ı dünyeviyenin muhafazası için, zaruret derecesinde olmak şartiyle, bazı umûr-u diniyeyi terkeder." ifadesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dinin emir ve yasaklarının tatbiki halinde, insanın hayatı ya da herhangi bir uzvu tehlike içine girecek ise, dinin emir ya da yasaklarını terk etmeye ruhsat vardır.

Mesela; birisi silahı başına dayayıp, öğle namazını kılmayacaksın, şayet kılarsan seni öldürürüm ya da herhangi bir azanı keserim dese ve bunda ciddi olsa, o zaman namazı terk etmeye ruhsat vardır. Yani insan kendini muhafaza etmek için, o ibadeti terk edebilir.

Ölüm ve azaların kaybı dışında hiçbir şey, dinin terk edilmesine gerekçe olamaz. İslam’ın zaruret dediği şey; ölüm ve azaların kaybı riskidir. Yoksa dünyanın adi ve basit sebepleri ve gerekçeleri, dinin terkinde gerekçe ve ruhsat olamaz, yani zaruret sınıfına dahil olmaz. Ama maalesef, dünyanın değil böyle hayati konularını, adi ve basit şeyleri için bile, din kolayca feda edilebiliyor. Bu da imanın zaafından gelen bir haldir, çaresi tahkiki imanı elde etmektir. Elhamdülilah Risale-i Nurlar bu zamanda bu tahkiki iman dersini veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...