Block title
Block content

"Evet, her hakikî hasenât gibi, cesaretin dahi menbaı imandır, ubûdiyettir. Her seyyiât gibi cebânetin dahi menbaı dalâlettir." Kâfir olduğu halde cesur, mümin olduğu halde korkak olanlar var, nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman ile cesaret doğru orantılıdır. İman artıkça cesaret de o nispette artar. Yalnız insanın fıtratındaki bazı kör duygu ve hissiyatlar, imanın o salabetini geçici bir şekilde susturabilir. Bu geçici suskunluk hali imana ve imanın sağlamlığına bir zarar vermiyor. Mesela, sahabe çok yüksek bir imana sahip olmasına rağmen, bazen büyük bir hata ya da günaha girebiliyor. Bu gibi arizi haller, onların iman eksikliğinden dolayı değil, fıtrata yerleştirilmiş olan şiddetli duygu ve hissiyattandır.

İman sağlam olduğu halde insanın bir takım zafiyet ve korkuları olabilir ve olabiliyor; bu yukarıdaki genel hükmü bozmaz. Mümin birisinde görünen fobilere bu şekilde bakılabilir.

Kâfirde ya da fasık bir adamda görünen cesaret ya cehaletten ya da gafletten dolayıdır. Mesela, ahireti inkar eden bir kâfir için ölüm bir yok olmak ve hiçliktir. Ama buna rağmen ölümün üstüne gidiyor. Ya o anda ölümü bu şekli ile düşünmüyor ya bir hissiyatın galebesi hükmediyor ya da o anki gaflet yüzünden ölümü hiçe sayıyor; bu hale cesaret değil cehalet denir. "Cahil cesur olur." atasözü de bu inceliğe işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2975 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

k.toprak


Kafirin cesareti tehevvurden kaynaklanıyor .


her hakiki hasenat gibi cesaretin dahi menbaı, imandır, ubudiyettir. Her seyyiat gibi cebanetin dahi menbaı, dalalettir. Evet, tam
Risale-i Nur - Sözler(22)


kuvve-i gazabiyenin tefrit mertebesi cebanettir ki korkulmayan şeylerden bile korkar. İfrat mertebesi tehevvürdür ki ne maddî ve ne manevî hiçbir şeyden korkmaz. Bütün istibdatlar, tahakkümler, zulümler bu mertebenin mahsulüdür. 

Risale-i Nur - İşârât-ül İ'caz(26)

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak

Bu meseleyi bir arkadasimada danismustim

Allah sizlerden razı olduğu gibi ondanda olsun inşallah 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...