Block title
Block content

"Evet, her kim fikren tarihe binip mazi cihetine gitse, şu zaman-ı hazırda gördüğümüz menzil-i dünya, meydan-ı iptilâ, meşher-i eşya gibi, seneler adedince vefat etmiş menziller, meydanlar, meşherler, âlemler görecek..." Devamıyla izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, her kim fikren tarihe binip mazi cihetine gitse, şu zaman-ı hazırda gördüğümüz menzil-i dünya, meydan-ı iptilâ, meşher-i eşya gibi, seneler adedince vefat etmiş menziller, meydanlar, meşherler, âlemler görecek. Suretçe, keyfiyetçe birbirinden ayrı oldukları halde intizamca, acaipçe, Sâniin kudret ve hikmetini göstermekçe birbirine benzer."(1)

"Ölümden sonra insanı, kıyametten sonra dünyayı yeniden diriltmeye sıfırdan inşa etmeye -haşa- Allah’ın kudreti yeter mi?" sorusuna verilecek en güzel cevap bu paragraftır.

Kainatı, dünyayı ve insanı yoktan var edip ve sürekli bir şekilde her yüz yılda yeni bir nesli yoktan yaratan Allah -haşa- ölüm ve kıyametten sonra insanı ve dünyayı yeniden yaratabilir mi diye evhama kapılmak ahmaklık olur.

Yani bu paragrafın en veciz açıklaması “Allah’ın geçmişte yaptıkları gelecekte yapacakların bir teminatıdır.” sözüdür.

Fikren tarihe binip Hz. Âdem (as)’dan bu yana yaratılan asırları ve o asırlar içinde yaşamış olan insanları nazara aldığımızda, Allah yetmiş (yedi bin yıl demektir) defa haşirin, yani ölümden sonra dirilişin örneklerini ve provalarını yapmış demektir. Bu kadar haşir ve neşri göz önünde ihya ve ifa eden Allah -haşa- "Kıyametten sonra bu kainatı yeniden yaratıp inşa edebilir mi?" diye şüphe ve evhama kapılmak, ancak ahmaklıkla izah edilebilir.

Allah büyük dirilişten önce yetmiş defa onun benzerleri olan dirilişleri kainatta sahnelemiş.

Bizden yüz yıl önce yaşamış nesil tamamen öldü, onların yerine bizim neslimiz geldi; biz de öleceğiz, bizim yerimize yeni bir nesil gelecek. Bu nesiller sadece şekil ve keyfiyet açısından birbirinden farklı; onun dışında birbirine o kadar çok benziyorlar ki, öldürdüğü bir önceki nesli, ondan sonra gelen nesille âdeta yeniden bir daha diriltiliyor gibidir.

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Mukaddime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

zeynepyavuz
Allah razı olsun,izahınızdan istifade ettim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...