"Evet, herşeyi kanun ve nizamına itaat ettiren hikmet-i âmme; ve herşeyi süslendirip yüzünü güldüren inâyet-i şâmile;.." Burayı izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta her şeyi kuşatan mükemmel fiil ve icraatlar var. Bu fiil ve icraatlar tesadüf ve tabiat fikrini parçaladığı gibi, kainatın sahibi olan Allah’ın varlığını ve birliğini kati olarak bize ispat ediyor. Kainattaki her bir mükemmel fiil, bir pencere olup bize vahdani delilleri, yani Allah’ın birliğini gösterir. Bunlardan iki tanesini izah edelim.

Mesela; kainatta görünen hikmet-i amme, yani her şeyin bir hikmet ve fayda üstüne tasarlanmış olması, mutlak hikmet sahibi olan Allah’ı akla gösterip, onun birliğine ve vahdaniyetine şahitlik ediyor. İnsan azalarının sayısız hikmet ve fayda içermesi, bu manaya işaret eder. Tabiat ve tesadüf böyle ince hikmet ve faydaları düşünüp yapamayacağına göre, elbette Allah’ın bu hikmetli işleri yaptığı sabit olur.

Yine kainatı kuşatan inayet-i şamile fiil ve icraatı, yani her şeyi kuşatan bir ikram ve inayet manası, Rahman ve Kerim sahibi olan Allah’ı akla kati olarak gösterip ispat eder. Kör, sağır ve dilsiz tabiatın ikram ve inayette bulunması elbette imkansızdır. Öyle ise kainatta görünen sayısız ve sınırsız lütuf ve ikramlar, Allah’ın varlığını ve birliğini bize gösterip ispat ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tpztpz
Allah razi olsun.kolaylastirdiniz,sizede kolay gelsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...