"Evet, kız, şefkat ve cemâlin mazharı olduğundan, erkek çocuğundan daha ziyade sevilir. Bâhusus bu zamanda ebeveyn hakkında kızlar daha mübarektir. Çünkü, tehlike-i diniyeye çok mâruz olmuyorlar." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Şefkat ve cemalin mazharı olması nasıl sevmeyi artırıyor?
- biz kızdaki şefkat yönünü bakınca görebiliyor muyuz?
- Hem dini tehlikeye böyle bir zamanda nasıl erkekler kadar maruz kalmıyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Letafet, yumuşak huyluluk, sevecenlik ve sıcak kanlılık daima insanların ilgi ve rikkatini çeker. Ki bu sayılan vasıflar kız çocuklarında erkeğe göre daha fazladır, bu yüzden kız çocukları daha sevimli ve daha ilgi odağı haline geliyorlar. Erkek kıza göre fıtraten biraz daha kaba, sert ve soğuktur. Kızların daha çok sevilmesinin sebebi budur.

Kız çocuklarının şefkati erkek çocuğa göre daha görünür daha belirgin daha devamlıdır. Erkek fıtraten dışa ve dış dünyaya dönük olduğu için, anne ve babasına kız çocuğu kadar bakamaz ve ilgilenemez, ama kız çocukları biraz daha evcimen ve içe yönelik olduğu için, anne ve babasına daha şefkatli daha düşkündür. Erkek hiç şefkatli demek değil, kıza göre bir tık geridedir, anlamında bu söz sarf ediliyor.

Erkeğin yüzünün dışa ve dış dünyaya daha dönük olması onu tehlikelere daha yatkın daha açık bırakıyor. Mesela bir kız gece yarısında ıssız bir yere gidemez, ama erkek gider, gittiği için de tehlikeye bulaşma riski daha fazladır. İçki, kumar, uyuşturucuya vesaire gibi kötü alışkanlıklara maruz kalma konusunda erkeklerin kadınlardan daha ezici bir orana sahip olması meselemize ışık tutuyor. Kadınlarda da vardır, ama erkeğe oranla daha az. Bu örneği çoğaltabiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...