Block title
Block content

"Evet, manzume-i şemsiye denilen, küremizle beraber on iki seyyare,.." Bilimin bildiği on gezegendir, açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad döneminde dokuz gezegen biliniyordu. 1781'de 7. gezegen Uranüs, 1846'da 8. gezegen Neptün, 1930'da 9. gezegen Plüton bulundu. Bazıları 10. gezegen olarak Mardukün bulunduğunu ve 2012'de dünyaya yaklaşacağını söylüyorlar. Bu, şimdilik bir teori olup genel bir kabule henüz mazhar olmamıştır.

Kanaatimizce Üstad'ın "on iki gezegen" demesi Hz. Yusuf'un rüyasında gördüğü on iki yıldızla (kevkeb) alakalı. Yusuf suresinin başında anlatıldığı üzere, Hz. Yusuf (as) çocukluğunda bir gece rüyada "on bir yıldız, ay ve güneşin kendisine secde ettiğini" görür. Bu rüyada ay ve güneş anne babasını sembolize eder, on bir yıldız ise Yusuf (as)'ın kardeşleridir. Yusuf (as) da ilave edildiğinde rakam on iki olmaktadır.

Bediüzzaman Hazretleri yazmış olduğu ilk risalelerde gezegenleri on olarak ifade etmiş. Mesela Otuz İkinci Söz 1928-1930'da yazılmış, bu eserde on gezegen ifadesi mevcut. Ancak Münacaat'ın yazıldığı tarih ise 1937'ye tekabül etmektedir. Burada da on iki ifadesi kullanılmış. Demek ki Bediüzzaman Hazretleri bu ifadesiyle ilkin yazdığı rakamı tashih etmiş bulunmaktadır. Bilim adamlarının araştırmaları sonucu şu anda 11. gezegen de bulunmuş olduğundan, Bediüzzaman'ın sonradan ifade ettiği on iki ifadesini doğru çıkacağı şeklinde kanaatimiz vardır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yirmi Birinci Pencere | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4283 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Eneskanaat
Biliminsanları tarafından şu zamana kadar yapılan keşifler neticesinde Manzume-i Şemsiyede oniki seyyarenin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu seyyareler şunlardır: 1) Merkür 2).Venüs 3) Dünya 4) Mars 5) Jüpiter 6) Satürn 7) Uranüs 8) Neptün 9) Pluto 10) Ceres 11) Eris 12) Haumea Dipnot: Yukarıdaki seyyarelerden son dördünün Nasa tarafından cüce gezegen olduğu kabul edilmiştir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...