"Evet milyonların, milyarların kalbinde asırlardan beri kanamakta olan o derin yarayı saracak yegâne müşfik el; İslâm'dır. Her ne kadar ufuklarda zaman zaman bazı uydurma ışıklar görülüyorsa da..." Burayı, "uydurma ışıklar"la izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Uydurma ışık"tan maksat, felsefenin yarım yamalak aydınlatan cüzi ışıklarıdır. Aklı merkeze alan felsefe her dönem farklı bir ideoloji ile insanları aydınlattığı iddiası içine girmiştir.

Özellikle pozitivizmin revaç bulduğu bu asırda, bilim dogmalaştırılarak dinin alternatifi gibi takdim edilmiştir. Yani "İnsanlığın aydınlanması için bilim yeterlidir, bilinmezlikler üzerine giden dine ihtiyaç yoktur." iddiası ile meydana çıkmıştır.

Oysa akıl merkezli fen ve felsefe, ancak burnunun ucunu aydınlatabilir. Kainatın sırlarını, ölümün arkasını, insanın kainattaki konum ve mevkiini, "Nerden geldik, nereye gidiyoruz?" sorularının cevaplarını asla bilmiyor ve bilemez.

Mesela, bu uyduruk ışığa göre ölüm bir hiçlik, kabir de yokluk kuyusudur. Oysa vahiy güneşi kainatın bütün sırlarını çözüyor, ölümün ikinci bir hayatın başlangıcı olduğunu gösteriyor. Akıl vahyin gölgesine girmezse burnunun ucunu zor görür. Bu yüzden akıl merkezli ışıklar (ideolojiler) uydurma ve sönüktür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...