Block title
Block content

"Evet nasıl mîrî malından kırk parayı çalan bir adam, bütün hazır arkadaşlarına birer dirhem almasını kabul ile hazmedebilir. Öyle de 'Kendime mâlikim' diyen adam, 'Her şey kendine mâliktir' demeye ve itikad etmeye mecburdur." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan kötü bir şey yaptığı zaman vicdanen rahatsız olur, sonra bakar etrafında aynı işi yapanları görürse "Ne var canım herkes yapıyor." diyerek, vicdanının feryadına kulak tıkar ve yaptığı o kötü şeyi normal kabul eder. Hatta belli bir zamandan sonra o kötü şeyi herkesin yapmasını arzulamaya başlar; böylece o kötü şey onun nazarında normal ve iyi bir şey oluverir. Başkalarının da o kötü şeyi yapması ona kuvvet verir.

Hırsız bir amir, memurunun hırsız olmasını ya da en azından hırsızlığına ses çıkarmamasını ister. Şayet memur da hırsız ise ona göz yumar, çünkü kendi de hırsız. Kendi hırsızlığına onun hırsızlığını rüşvet veriyor.

"Ben kendi benliğime sahibim." diyen bir adam, psikolojik olarak güya Allah’ın mülkünden hırsızlık yapmış oluyor. Kendini yalnız hissetmemek veya kendi durumunu meşrulaştırmak için "herkes kendi benliğine sahip" diyerek, Allah’a ait bütün mülkü sebepler arasında pay ediyor. Veya böyle davranmaya kendini mecbur hissediyor.

Tabi bunların hepsi birer kuruntudan ibaret, bu hastalıklı bakışların böyle bakması, mülkü hakiki anlamda sebeplere vermiyor.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Maksat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2738 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...