"Evet, ömr-ü tabiisini bitirip sonra ölenler pek azdır. Kısm-ı azamı, ömr-ü tabiisi esnasında ölürler." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her bir varlık nevinin nihayi bir ömrü vardır. Kimi bir, kimi iki, kimi on, kimi yüz sene yaşar. Ancak bu, her varlığın mutlaka ömünün sonuna kadar yaşayacağı anlamına gelmez. Allah isterse ömrü fıtrisinden evvel de hayatına son verebilir.

Evet, alemde tekamül kanunu vardır. Bu kanuna tabi olan, neşvünema kanununa dahildir. Bu kanuna dahil olanın bir ömr-ü tabiisi vardır. Ömr-ü tabiisi olanın, ecel-i fıtrisi vardır; ecelin pençesinden kurtulamaz. Evet, kâinatın ihtiva ettiği envaın ve bu envaın ihata ettiği efradın kısm-ı ekserisi bu kanunlara tabidirler.

Binaenaleyh, alem-i sağir denilen insan, ölümden ve harabiyetten kurtulamadığı gibi, insan-ı kebir denilen alemin de ölümden necatı yoktur. Ve keza, kâinatın bir ağacı ölümden, dağılmaktan halas olmadığı gibi, şecere-i hilkatten olan kâinat silsilesinin de harabiyetten kurtuluşu yoktur. Evet, eğer kâinat ömr-ü fıtrisinden evvel harici bir tahribata veya Sanii tarafından bir hedm ve kıyamete maruz kalmasa bile, fenni bir hesapla, kâinatın öyle bir günü gelecektir ki, İnsan-ı kebir denilen koca kâinat, şu boşluğu sekeratının bağırtılarıyla dolduracaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

salih27

Selamün aleyküm ? Abi bu sorunun cevabını biraz daha açar mısınız? Yani Üstad'ın bu sözünün kader ile nasıl telif edileceğini anlayamadım. Baki selam..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Her varlık nevinin kendine ait ortalama nihai ömrü vardır. Mesela bir insanın nihai ömrü yüz veya istisnai olarak yüz yirmidir. Bu yaşa gelmiş bir adam hiç bir hastlığı olmasa da hayattan kopar ve istifade edemez.  Yani doğal diyeceğimiz fıtri ömrünün tamamlamıştır. Ancak şu var ki, her varlık, doğal dediğimiz bu fıtri ömrünün tümünü yaşama garantisine sahip değildir. Yani bir insan on yaşında iken de ölebilir. Zira ölüm Allah'ın elindedir. İstediği zaman, istediği varlığın hayatına son verebilir. Bunun için ölüm, doğal bir sonuç değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ummu Nur

Biraz daha açar mısınız?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bir pil düşünelim bu pilin içindeki enerjinin bir ömrü vardır bu ömür bittiğinde pilinde enerjisi biter. Mesela enerjiyi tüketecek ekstra bir sarfiyat olmazsa pilin doğal ömrü on saattir bu saat dolduğunda pil tükenir. Pilin ilelebet devam etmesi mümkün değildir.

Aynı şekilde insan hiç hastalamasa hiç kaza geçirmese kısaca ölüme sebep olacak bütün sebeplerden uzak durmuş olsa bile biyolojik olarak ölüme programlandığı için vakti saati geldiğinde ölecektir işte vakti saati gelince ölmesine ömrü tabi deniliyor.

Doğal ölüm kainatın bir gerçeğidir. Yani ölümün bütün nedenleri ortadan kalksa bile, kainat doğal ölüme programlanmış olduğu için bir gün ölecektir. Her canlı nasıl doğup, büyüyüp ölüyor ise, cansız varlıkların da bu anlamda bir ölüm yaşı vardır. Cansız varlıkların çok uzun ömürlü olmaları onların ölmekten kurtarmıyor.

Sönmüş yıldızların, meteorların kara delik tarafından temizlenmesi bir cihetle onların ölmeleri oluyor. Birçok canlı türlerinin neslinin yok olması (dinozorlar gibi) türlerin de ölüme mahkum olduğunun bir ispatı oluyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...