"Evet, semadaki ecram ve yıldızların birbirine ve arza verdikleri ziya, hararet, bilhassa arza yaptıkları sair yardımlarını görüyorsunuz." Bu bağlamda arz ve sema arasındaki muavenet hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi hususlar tefekküridir. Üstat genel hatlarını çizer, geri kalan kısımları insanın aklına ve gayretine havale eder. Geri kalan tefekkürün imarı insana bakar.

Üstat bu ifade ile kainatın umumunda ve unsurları arasında bir dayanışma, bir cevaplaşma, bir alışverişin olduğunu tespit ediyor. Bunun teferruatını da insana bırakıyor. Bugün fen ilimleri inkişaf ettiği için, bu unsurlar arasında bulunan dayanışma ve alışverişlerin teferruatını beyan ediyor. Biz belki çıplak aklımız ile bu alışverişlerin bir çoğunu göremeyebiliriz, lakin fennin gözlüğü ile bunları görüp anlamamız mümkündür. Belki Üstat; "görüyorsunuz" derken, zamanın fenni malumatına atıfta bulunuyor ve bize yol gösteriyor.

Dünya, kainat içinde merkezde oturan ve hizmet edilen nazdar bir bebek gibidir. Bütün kainat ve unsurları dünya etrafında hizmet ediyor. Dünya merkezine odaklanmış gibi bir halet içindedir. Bu yüzden kainatın ve unsurlarının dünyaya verdiği şeyler saymakla bitmez. Üstat nümune nevinden hararet ve ışığı sayıyor. Zaten hayat ve dünya için en elzemi de hararet ve ışıktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...