"Evet şeytanlar, güya ene’nin gaga ve pençesiyle dinsiz feylesoflarının akıllarını havaya kaldırıp dalalet derelerine atıp dağıtmıştır." Burayı nasıl anlamalıyız; temsildeki "gaga" ve "pençe"den maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı ulûhiyet davasına götüren temel şey, ene’nin şerli yüzünün inkişaf ve inbisat etmesidir.

Ene hastalığını genel hatları ile dört kısma ayırabiliriz.

Ene’nin birinci derecesi, kişilerin emsallerine olan enaniyeti ki, bu kalbî bir marazdır ve ene ağacının tohum halidir. Bu halde iken tevhid ve zikir ile başı ezilmez ise, gelişir, en sonunda insanı yutacak bir şekle dönüşür.

Ene’nin ikinci derecesi, âlim ve evliyalara karşı enaniyet ki, bu manevî bir sapkınlıktır. Bu, ene ağacının fidanlaşma dönemidir. Bundan sonraki merhaleler küfür hattına yaklaşmaktır. Ekser hodgam ve mağrur dalalet imamları bunun mahsulleridir. Mutezile imamlarının birçoğu buna misal verilebilir.

Ene’nin üçüncü derecesi ise, peygamberlere karşı olan enaniyettir ki, bu küfürdür. Çekirdek olan ene’nin ağaç olmuş şeklidir. Ebu Cehil'in Peygamber Efendimize (asm) olan enaniyeti buna misal olarak verilebilir.

Ene’nin dördüncü ve en son ve en dehşetli derecesi ise Allah’a karşı olan enaniyettir. Firavun'un enaniyeti buna misaldir. Bu merhalede artık ene ağaç şekline gelip, insanı bel’ etmiş (yutmuş) ve bütün aza ve cihazları ene şekline dönüşmüştür. İnsan bu merhalede -hâşâ-, kendini İlah olarak görmeye başlar.

“Evet şeytanlar, güya ene´nin gaga ve pençesiyle dinsiz feylesoflarının akıllarını havaya kaldırıp dalalet derelerine atıp dağıtmıştır.” Cümlesi enenin yanlış kullanılmasının temelinde aklı yanlış kullanmanın yattığını, bunun ise şeytana uymanın bir neticesi olduğunu veciz bir şekilde beyan etmiş oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Çok güzel bir şerh olmuş.Bu dört derece Ene Risalesinden mi istinbat edildi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...