"Evet, şimdi küre-i arzda herkes ya kalben ya ruhen ya aklen ya bedenen gelen musibetten hissedarlıktan azap çekiyor, perişandır." cümlesini açıklar mısınız? "Ruhen azap çekmek" nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın mahiyetinde birbirinden farklı çok duygu ve hissiyatlar mevcut ve hepsinin lezzet ve azabı da birbirinden farklıdır.

Mesela, insanın eli yandığında dokunma hissi azap çekerken, kötü bir haber aldığında ruhu azap çeker ya da sevdiğinden bir kötülük gördüğünde kalbi kırılır, incinir ve mutsuz olmasına sebep olur...

Villalarda oturduğu ve çok iyi bir konfor ve zenginlik içinde yaşadığı halde, huzursuz olup işi intihara kadar götüren birisinin fiziki bir rahatsızlığı bulunmuyor. Ama ruhu azap içinde olduğu için, mutsuz ve huzursuz. Demek ruhunda mutlu olma ve olmama durumları bulunmakta ki, bu da ruhun azaba ve lezzete mazhar olduğunu gösterir.

Musibete sebep olmak da musibetin neticesinde de ruh azap çekebilir. İkinci Dünya Savaşına sebep olanların ruhları nasıl azap içinde ise, bu savaşın sonunda ortaya çıkan tablodan da ruhları azap çekebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...