"Evet, sineğin küçücük bir taifesini baharın ahirinde, badem ve zerdali ağaçlarının dallarında, siyah bir kütle halinde halk olunup, dala yapışık olup kalırlar. Mütemâdiyen, pislik yerine damlacıklar onlardan akıyor..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, sineğin küçücük bir taifesini baharın ahirinde, badem ve zerdali ağaçlarının dallarında, siyah bir kütle halinde halk olunup, dala yapışık olup kalırlar. Mütemadiyen, pislik yerine damlacıklar onlardan akıyor. O katreler bal gibi, sair sinekler etrafına toplanırlar, emerler."(1)

Böcekler, insanoğlunun en büyük yardımcılarından biridir. Kâinatta hiçbir şeyin boşa yaratılmadığını, ilahi bir düzen içerisinde bu canlıların kendilerine verilen görevi yerine getirdiklerini bilmek, görmek gerekir. Tabiattaki dengeyi sağlamaya çalışan bu canlıların vazifeleri pek çoktur.

Mesela, sineklerin bir türü badem ve zerdali ağacında çoklukla yaratılıp siyah bir kütle şeklinde dala yapışık kalıyorlar. Bu sineklerin kimyagerliği ile o dal ve ağaçlardan sinek pisliği yerine, faydalı damlalar akıyor. Bu damlaları başka sinek türleri emerek, başka çiçek ve bitkilere taşıyarak, o bitkilerin döllenmesine yardımcı oluyorlar.

Badem, zerdali ve şeftali ağaçlarında bulunan zararlı böcekler, bitki ile beslenip atıklarında şeker bulunduğundan, karınca gibi bazı böcekler bu zararlıların atığı ile beslenip, onları düşmanlarından korumaktadırlar.

İnsanoğlu ne zaman kendi çıkarı uğruna kâinattaki dengeye çomak sokmuşsa hep zararlı çıkmıştır. Meyve ve sebzeler üzerinde beslenen herhangi bir zararlının mücadelesi için üreticilerimiz hemen kimyasal ilaçlara başvurmaktadır. Bunun nedeni ise bu ürünleri muhafaza etmek, daha fazla para kazanmaktır. Oysaki biraz sabır gösterip, bekleyip, bu zararlılar üzerinde mutlaka beslenen canlılara bir fırsat verip dengeyi bozmamaları gerekir.

Neticesinde tabiattaki düzenin bozulmasının yanı sıra, ilaç zehirlenmeleri, ürünlerde ilaç kalıntıları ve çevre kirliliği gibi olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

1) bk. Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a, Üçüncü Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...