Block title
Block content

"Evet, tevhid-i imani, elbette tevhid-i kulubu ister. Ve vahdet-i itikad dahi, vahdet-i içtimaiyeyi iktiza eder." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Evet, tevhid-i imani, elbette tevhid-i kulubu ister.”

Aynı şeylere iman edenlerin kalplerinin birlik ve beraberlik içinde olması gerekir. Mesela, Müslümanlar aynı Allah’a aynı peygambere aynı dine iman ediyorlar ise, kalplerinin de birlik ve beraberlik içinde olması gerekir. İman aynı olduğu hâlde kalpler farklı tellerde çalıyor ise, bu imanda bir sıkıntı var demektir. Yani bu iman taklidi ve etkisi olmayan bir iman demektir.

“Ve vahdet-i itikad dahi, vahdet-i içtimaiyeyi iktiza eder.”

İnanç birliği, toplumsal birliği gerektirir. Yukarıdaki cümlenin benzer bir manasıdır. Yani aynı şeylere iman edenlerin birbirine düşman olması, birbirinin kuyusunu kazması, birbirine sıkıntı vermesi düşünülemez. Şayet birbirlerine düşmanlık edip eziyet ediyorlar ise, imanlarını inançlarını sorgulamaları gerekir. Çünkü, aynı şeye sağlam ve tahkiki bir şekilde iman edenlerin birbirlerine düşman olup eziyet etmesi kabil ve mümkün değildir.

Galiba hâlihazırda İslam aleminin bölük pörçük olması ve birbirlerini yemesinin temelinde iman zaafiyeti yatmaktadır. Öyle ise çözüm, tahkiki iman hareketi olan Risale-i Nurların neşridir.    

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...