"Evet, üç nur-u âzam olan güneşlerin -Allahu a'lem- tâbiri şu olmak gerektir." Buradaki "üç güneş"in Risale-i Nur'la bağlantısı nasıldır acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, üç nur-u âzam olan güneşlerin -Allahu a'lem- tâbiri şu olmak gerektir:"

Güneşlerin birincisi: Bu asırda Risale-i Nur'dur ve en parlak bir nuru da Mucizat-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm namındaki risale-i harikadır."

Buradaki güneşin Risale-i Nur ile olan irtibatı aşikar.

"İkincisi: Hazret-i İsâ'nın din-i hakikîsinden çıkan nur-u semavî güneşidir."

Risale-i Nur ahir zamanda beklenilen mehdiyeti temsil ettiği için, Hazreti İsa (as) ile şiddetli bir münasebeti bulunuyor. Malum Hazreti İsa (as)’in nüzulü ahir zamanda Hristiyan aleminin İslamlaşmasını temsil ediyor. Bu İslamlaşmada Risale-i Nur'un payı çok büyük olacak. Hatta Risale-i Nur bu ahir zamanda Hazreti İsa (as)’in mutlak vekili olacak denilebilir.

"Üçüncüsü: Tarikatlar ruhunda ve tasavvuf menbaından çıkacak bir güneştir ki, şimdi Şeyh-i Geylânî timsaliyle o mânâ gösterilmiş."(1)

Asıl anlaşılması zor olan bu üçüncü güneştir. Üstadımız, tarikat ve tasavvuf içinden bir güneşin çıkacağını beyan ediyor; ama bu güneşin keyfiyeti hakkında bir ayrıntı vermiyor. Bizim kanaatimize göre bu güneş tarikatın özüne geri dönmesini temsil ediyor olabilir. Çünkü günümüzde tarikat çok sığ ve yüzeysel bir şekilciliğe dönüşmüş, özünden oldukça uzaklaşmıştır. Büyük bir velinin çıkıp bu yüzeysel perdeyi yırtmasını temenni edebiliriz. Tabi bu bizim görüşümüz, bizim kanaatimiz, doğrusunu Allah bilir.

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, 85. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...