Block title
Block content

"Evet Zât-ı Ahmediye'nin (A.S.M.) nuruyla âlemin şekli değişti. İnsan ve bütün kâinatın mahiyet-i hakikiyeleri o nur, o ziya ile inkişaf etti ve göründü..." ifadesindeki "nûr ile ziya ve Nûr-u Muhammedîyi" açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da nur daha çok manevi ve iç aydınlık olarak, ziya ise maddi ve dış aydınlık anlamında kullanılmıştır. Nur genel ziya ise özeldir, yani "her ziya nurdur, ama her nur ziya değildir." diye bir önerme çıkarabiliriz.

Nur Allah’ın bir ismidir, ziya ise maddi ve cüzi bir tecellisidir. Türkçede bu kelimelerin ikisi de ışık anlamında kullanılmasından aradaki nüanslar pek fark edilemiyor.

Ziya sebepler açısından perdeli olabilir, ama nur öyle değildir. Nurun sebebi ziyaya göre daha ince daha latiftir, arkasını gösteren şeffaf bir cam gibidir. Nur da hayat gibi mahz-ı nimet olmasından dolayı sebebi belirsiz ve zayıf tayin edilmiştir.

Mesela, hidayet anlamındaki nurun sebebi nebiler, evliyalar ve alimlerdir ki, bu sebepler şeffaf oldukları için arkasında ilahi mevhibeyi direkt gösteriyorlar.

Ziyanın sebepleri olan güneş, lamba, ateş gibi şeyler nura göre biraz daha kesif ve kalın perdelerdir diyebiliriz.

Nûr-u Muhammedî Peygamber Efendimizin getirdiği İslam’dır. İslam, insanlığın maddi ve manevi aydınlığı ve kurtarıcısıdır ve bu din insanların en hayırlısı Peygamber Fendimizin eli ile insanlığa hediye edilmiştir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 711 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

akköprü
ziya ve nur kelimelerinin daha farklı manaları olduğunu düşünüyorum. genellikle kamer için "nur kullanılırken, şems için "ziya" kullanılıyor. yani nur, ışığını bir kaynaktan alıp yansıtıyor, ışığı kendinden değil. bir de "nur-u fikir, ziya-yı kalp ile..." cümlesinden olarak akılla ilgili şeyler için nur denmiş, kalbi şeyler için ziya denmiş. bu konudaki fikrinizi öğrenmek isterim. Çalışmalarınızdan dolayı Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Akıl nurunu dış varlıklarda ki delillerden dolaylı bir şekilde alırken kalp ziyasını direk İlahi ilhamlarla temin eder. Bizim aklımıza gelen mana bu şekilde.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...