Evlilik ile ilgili; evlenecek olan adayların, birbirlerine "Ya ben ya hizmet?.." şeklinde bir şart koşmaları ne derece doğrudur, konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evlilikte fikir ve inanç uyumu çok önemli bir husustur. Eşler arasında fikir ve inançlar uyumsuz ise bu hem hayata hem de hizmete menfi bir şekilde yansıyacaktır. Hal böyle olunca, eş tercihinde fikir ve inanç uyumu ciddi anlamda tahkik edilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Tabi bu tespit evlenmiş olanlar için değil tercih aşamasında bulunanlar için geçerlidir. Yoksa evlenmiş ve çoluk çocuğa karışmış birisi için sabır ve itidal tavsiye edilir. Ama tercih aşamasında şiddetle bu uyum araştırılmalıdır. Mümkün mertebe fikri fikrine, mesleği mesleğine uygun birisi ile evlenmek, hem hayat hem de hizmet açısından faydalı olacaktır.

Peygamber Efendimiz (asm)'in küfüv meselesinde bu mana zımni olarak vardır. Aynı mana Üstad Hazretlerinin şu ibarelerinde de vurgulanıyor:

"Şer'an koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır."

"Ne mutlu o kocaya ki, kadınının diyanetine bakıp taklit eder; refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur."

"Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp 'Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim' diye takvâya girer."

"Veyl o erkeğe ki, saliha kadınını ebedî kaybettirecek olan sefahete girer."

"Ne bedbahttır o kadın ki, müttakî kocasını taklit etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder."

"Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye ki, birbirinin fıskını ve sefahetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar."(1)

Son ve özet olarak, eş seçmede en önemli husus küfüv, yani denkliktir. İnsan kendi mevkiine ve anlayışına uygun veya yakın kişileri eş olarak seçmelidir. Bu ister meslek ve meşrep olsun, ister iktisadi olsun, ister eğitim seviyesi olsun fark etmez.

Ama meslek ve meşrep denkliği eş seçmede olmazsa olmaz şartlardan da değildir. Şayet denklik olursa daha hoş ve güzel olur. Risale-i Nur dairesinde farklı meşrepten olan kişileri eş seçmekte bir sakınca yoktur, lakin aynı meşrep olursa daha ahsen olur.

Malum ahsen güzelin daha güzeli demektir. Hizmeti hiç bilmeyen, ama dindar birisi ile evlenmekte de bir sakınca yoktur. Lakin yukarıda ifade edildiği gibi, bilen birisi ile evlenmek daha ahsen ve güzel olur.

Hizmet ile evlilik pekala uyum içinde gidebilir, ikisini iki zıt kutup gibi algılamak ve çatışma alanına çevirmek ayrıca bir hastalıktır.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sanahasret
ALLAH sizden razi olsun insaAllah.. Dua edin ne olur,,,
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
Alim Bir insan cahil hizmet şuuru olmayan bir kadınla evlenirse zamanla kendiside Cahilleşip (Amel noktasında) Hizmet şuurunu yitirecektir. Diyebilirsinizki herkeste bu dedigin olmuyor ( İstisnalar kaideyi bozmaz ancak müstesna kalır)... Yani iki zıt kutup olmamalı, aralarında çok farklar olmamalı. Çünkü insanın evlenmesi için seçtigi insan, Sadece onun cinsel duygularını tatmin etmek için degildir. belki yeri geldiginde kadınlık, yeri geldiginde dost, yeri geldiginde sırdaş, yeri geldiginde nasih yeri geldiginde şefkatli bir anne, gibi davranmalıdır. Şu andaki evliliklerin devam etmemesinin nedeni karı ile kocanın ortak noktalarının pek olmayışıdır. Kardeşlerim evlilik insanın hayatındaki imanı kabul edip etmemekten sonraki en büyük imtihanıdır. gerçekten o evlilik ya saadeti dareyni açan anahtar olacak, yada şekavetüd dareyni açacak anahtar olacaktır. Allah bütün hizmet eden kardeşlerimize kendisi gibi hizmet eden Müzekker ve müennes kardeşlerimizi nasip etsin. Amin....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
polat0860
allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR