Block title
Block content

"Evliyaya tuzak olan hayaller, ilahî bahçelerin ay yüzlü güzellerinin akisleridir." cümlesini yorumlar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birinci Risale olan Birinci Mesele"

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيم   اِنْ كُنْتُمْ لِلرُّءْيَا تَعْبُرُونَ    

"SANİYEN: Üç sene evvel benimle görüştükten üç gün sonra tabiri çıkmış, tevili tezahür etmiş eski bir rüyanızın, şimdi tabirini istiyorsunuz. Şimdilik o güzel, mübarek, müjdeli rüya mürur-u zamana uğramış. Mânâsını göstermiş olan o rüyaya karşı böyle desem hakkım yok mu?"

نَه شَبَمْ نَه شَبْ پَرَسْتَمْ مَنْ غُلاَمِ شَمْسَمْ اَزْشَمْسِ مِى كُويَمْ خَبَرْ  /  آنْ خَيَالاٰتِى كِه دَامِ اَوْلِيَاسْت - عَكْسِ مَهْرُويَانِ بُوسْتَانِ خُدَاسْت
 

"Evet, kardeşim, seninle mahz-ı hakikat dersini müzakereye alışmışız. Hayalâtlara karşı kapısı açık olan rüyaları tahkikî bir surette mevzuubahis etmek, tahkik mesleğine tam uygun gelmediğinden, o cüz’î hâdise-i nevmiye münasebetiyle, mevtin küçük bir kardeşi olan nevme ait ilmî ve düsturî olarak altı nükte-i hakikati, âyât-ı Kur’âniyenin işaret ettiği vecihte beyan edeceğiz. Yedincisinde, senin rüyana kısa bir tabir verilecek."(1)

Evliyaların manevi yolculuğunda maksat; marifet ve muhabbet iken, bu yolculukta önlerine zevk ve keramet benzeri çok hayali perdeler ve engeller çıkar, onların bir çoğu bu güzel hayali perdelerde takılıp kalır, maksut damına çıkamaz, çıksa da nakıs kalır. Suretine meftun oldukları her şey, aslında İlahi hediyelerin yani İlahi feyizlerin birer yansıması, birer tecellileridir. Rüya, keşif ve kerametler, hepsi bu İlahi hediyelerin kışırlı ve suri bir yansımasıdır. Evliyalık yolunda gidenler, bu suretlere değil; onun aslı olan İlahi feyizlere bakmaları gerekir. Suret sirete hizmet etmeli, yoksa meftuniyet ile engel olmamalıdır.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Birinci Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...