"...Evvelki piyangoya koşmak, ikincisinden kaçmak ne derece maslahata muhalif düşer, mukayese edilsin." Uhrevî mukadderat-ı beşer piyangosunu açıklar mısınız? Üstad Hazretleri neden haram olan piyango teşbihini kullanıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretlerinin bu teşbihi piyango kumarına meyletmiş ve hatta onu meslek edinmiş geniş bir kitleye hitap etmesinden dolayıdır.

Peygamber Efendimiz (asm)'in en önemli hitap metotlarından birisi de toplumun anlayacağı dilden ve örneklerden hareket etmesidir. Temsil ve örneklerin reel hayata uygun ve reel hayatın içinden olması mevzuu güçlendirir. Bugün İslam ülkesi olan ülkemizin Milli Piyango Dairesine sahip olması meseleye gayet güzel işaret ediyor.

Yani "Kazancı hem haram hem de milyonda bir olan piyangoya gitmeyi aklınız kabul ediyor da kazancı yüzde yüze yakın olan ahiret piyangosuna neden ilgisiz ve alakasız kalıyorsunuz?" demek sureti ile hem piyangonun helal ve meşru olanını, hem haram olanın ne kadar akıl dışı ve çirkin olduğunu, hem de kumarın toplumsal bir yara haline geleceğine işaret ediyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...