Block title
Block content

"Ey bu Cami-i Emevîdeki kardeşlerim ve kırk-elli sene sonra alem-i İslam mescid-i kebîrindeki dört yüz milyon ehl-i îman olan ihvanımız! Necat yalnız sıdkla, doğrulukla olur." Buradaki dört yüz milyondan maksat nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada asıl maksat rakam değil, gelecek nesillere bir hitaptır. O zaman insanlarına yapılan hitap, bu son asır için sunulan reçetelerin bir takdimi ve izhar edilmesidir. Bir çeşit tarihe geçmek ve not düşmek içindir. Bizim asıl vazifemiz; bu reçetenin verdiği mesaj ile ilgilenmektir.

O dönemde İslam nüfusu çok az olmasından dolayı, kırk elli sene sonra bunun dört yüz milyona ulaşması gayet normal ve tabidir. Zaten bu gibi rakamlar maksat değil maksada işaret eden yaklaşık bir değerdir.

Bu hutbenin veriliş tarihi yaklaşık olarak 1911 tarihidir ki; bu dönemde İslam nüfusu savaşlardan dolayı epey azalmıştır. Bu azalan nüfusun kırk elli sene sonra dört yüz milyonu bulması normaldir. Zira nüfusun da bir artış ivmesi vardır. Ama günümüzde İslam alemi iki milyara yaklaşmıştır. Ehl-i imandan kastedilen bütün İslam alemidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 2.563
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...