"Ey ehl-i hamiyet, anlayınız! Kürt ve emsâli, fikren meşrutiyetperver olmuş ve oluyorlar. Lâkin, bazı memurun fiilen meşrutiyetperver olması müşküldür. Hâlbuki, akılları gözlerinde olan avama ders veren fiildir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey ehl-i hamiyet, anlayınız! Kürt ve emsâli, fikren meşrutiyetperver olmuş ve oluyorlar. Lâkin, bazı memurun fiilen meşrutiyetperver olması müşküldür. Hâlbuki, akılları gözlerinde olan avama ders veren fiildir."(1)

Bedevi ve göçerler; fıtrat ve yaşam biçimleri itibari ile hürriyetine düşkün, baskıcılığa zıttırlar; bu da temel itibari ile meşrutiyete şimdiki adı ile demokrasiye daha uygun bir altyapı oluşturuyor. Bu altyapıya bir de eğitim ve öğretim katılırsa Kürtlerin meşrutiyetçi olması hazır hale gelir.

Lakin Osmanlıdan irsiyet kalan memur ve bürokratik zihniyet, bu kadar meşrutiyetperver değildirler. Her on yılda bir darbe yapıp topluma tepeden bakan zihniyet, bu zihniyettir. Toplum avam olduğu için, insanların davranış ve fiillerini örnek alır. Halbuki bu memur ve bürokrat takımının örnek alınacak halleri bulunmuyor.

(1) bk. Münazarat, Sualler ve Cevaplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...