"Ey insanlar! Fâni, kısa, faydasız ömrünüzü bâki, uzun, faydalı, meyvedar yapmak ister misiniz? Madem istemek insaniyetin iktizasıdır; Bâkî-i Hakikînin yoluna sarf ediniz." İnsan ne yapmalı ki fani ömrü ibkaya medar olsun?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın emrettiklerini yapıp, yasakladıklarından kaçınan birisinin, ömür dakikaları günahlı olmamak şartı ile ibadete dönüşüyor. Ki bu bir cihetle fani ömrün bakiye tebdil edilmesi oluyor.

Dördüncü Söz'de; farz olan beş vakit namazı kılanın, bütün mübah ve meşru işlerinin ibadet hükmüne geçeceği ifade ediliyor. Yani sabah ile öğle namazını kılan birisinin, bu iki vakit arasında yaptığı bütün meşru fiiller; -bu fiil ders çalışmak olsun, inşaatta çalışmak olsun fark etmez- hepsi ibadet hükmüne geçiyor.

İnsanın yirmi dört saatlik bir gününü, yirmi dört kiloluk bir süte benzetecek olursak, nasıl süte az bir maya atılınca hepsi yoğurt oluyor ise; bir saatlik namaz da süte atılan bir maya gibi, insanın yirmi dört saatini hayra çeviren bir maya hükmündedir. Haram olmayan bütün işlerini hayra ve ibadete çevirir.

"Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyetle ibadet hükmünü alır. Bu surette bütün sermaye-i ömrünü âhirete mal edebilir; fani ömrünü bir cihette ibka eder."(1)

(1) bk. Sözler, Dördüncü Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

cemdemir
Sütün mayalanması süper bir izah olmuş.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Bakara 154 te;Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz. Onlar diridirler ,lakin siz şuurunda değilsiniz diyor..Benim aklıma hep şu geliyor;Burada Baki-i hakikinin yoluna sarfedilen saatlere de ölü dememek lazım,onlar da diridirler.Çünkü ahirette sevap olarak,belki şehit olarak bu zamanımız karşımıza çıkacak.Böyle düşünmekte bir sakınca var mıdır,Bakara 154 ile beraber?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Güzel bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...