"Ey mâsum hasta çocuklara ve mâsum çocuklar hükmünde olan ihtiyarlara hizmet eden hasta bakıcılar!.." Buradaki "hasta bakıcılar" ifadesi hemşireleri de kapsıyor mu, hastanede çalışmak doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Farzları yapan bir kimsenin, bütün mübah işleri ve amelleri zaten ibadete dönüşüyor. Özellikle bu iş meşakkatli ve insana hizmet şeklinde ise, bunun ibadet ciheti hem daha kuvvetli hem de daha sevap oluyor. Dolayısı ile Hemşirelerin hastalara hizmet etmesinde büyük bir uhrevi sevap vardır. Yeter ki farzlara ve haramlara dikkat edelim.

"Ey mâsum hasta çocuklara ve mâsum çocuklar hükmünde olan ihtiyarlara hizmet eden hasta bakıcılar! Sizin önünüzde mühim bir ticaret-i uhreviye var. Şevk ve gayretle o ticareti kazanınız."(1)

Peygamber Efendimiz (asm) zamanında, Uhud Savaşında kadınların başta Hazret-i Fâtıma, Hazret-i Âişe(2) olmak üzere yaralıları tedavi ettikleri, meşhurdur. Ayrıca Rufeyde el-Eslemî, Küteybe binti Eslemî Medîne’de çadırda birçok hastanın tedavisinde bulundukları meşhurdur.(3)

Yani hemşirelik özünde dinimize uygun bir meslektir. Lakin hastane ortamında tesettüre ve mahremiyet konularına dikkat etmek farklı bir konudur. Bir kimse tesettüre ve mahremiyete dikkat ediyorsa, Üstadımızın ifadesi kapsamasına girmiş olur, diye düşünüyoruz.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a, Yirmi Dördüncü Deva.
(2) bk. Hz. Aişe validemiz Uhud savaşında bulunmuş mu?
(3) bk. Buhari, Mağazi 18; Müslim, Cihad, 47.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Sevval112
Peki anladım ama ben hastanede iş gereği bol pantolon ve dizlere kadar uzanan onluk giyiyorum ve çalıştığım yerde erkek personel ve hastalarla muhatap olma durumunda var maalesef bu durumda napmam gerek bırakmalı miyim yoksa ciddiyetle devam mi etmeliyim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İş durumlarının dışında erkeklerle içli dışlı olunmaz vakar ve ciddiyet korunursa çalışılabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...