Block title
Block content

"Ey mülhidler ve ey zındıklar! Risalei’n-Nur’a ilişmeyiniz. Eğer ilişirseniz, yakında sizi bekleyen belâlar, sel gibi başınıza yağacaktır..." Bu mektubu okurken karamsarlığa düşüyor, okumaya devam etmek istemiyorum. Nasıl değerlendirmeliyiz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi mektupları değerlendirirken, aşağıdaki gibi bazı hisler insanda uyanmaktadır:

Evvela; dediğiniz gibi bu tarz mektupları okuyunca insanın içini bir darlık ve inkıbaz hâli kaplamaktadır.

İkincisi: Fakat özellikle o zamanda hizmet sahasında sadece Nur talebeleri olması hasebiyle, onların da bu tarz muamele ile ruhlarının ne kadar sıkıldığı ifade edilmektedir. Bu can sıkıntısının da elbette bir manevi musibete vesile olduğu gibi, maddi musibete de vesile olacağının örnekleri güzelce verilmeye çalışılmıştır. 

Üçüncüsü: Nasıl ki Bedir muharebesinde, Hz. Peygamber Efendimiz (asv) ve ashabının çektiği sıkıntılara imdat olsun diye, Allah (c.c) binlerce meleklerden askerleri indirmesi gibi, zelzele, dolu, yangın gibi başka askerlerini davasında çalışanların imdadına göndermektedir.

Dördüncüsü: Nasıl ki sadaka belaları def’ eder. Öyle de makbul sadaka hükmünde olan Risale-i Nurlara perde indikçe, belalar yol bulup gelir. Böylece her yerde bela ve musibetler inmeye başlar.

Bu gibi mektupların yayılması da hem idarenin Risalelere ilişmesinin kötü sonuçları gözler önüne serilmeye başlar. Hem de insanların yapılan zulümlere destek olması veya ses çıkarmamasının da neticesi hatırlatılmakla ders verilmeye çalışılmaktadır, diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...