"Ey Sabri kardeş! Başın sağ olsun. Cenâb-ı Hak, o validemizi mağfiret eylesin, âmin." Bir kişinin yakını öldüğünde "Başın sağ olsun." demenin manası nedir? Bu ifadeyi kullanmak -Üstad kullanmış- caiz midir? Bunun "Toprağın bol olsun"dan farkı var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ölen Müslüman için "Allah rahmet etsin." denilir. "Toprağı bol olsun." tabiri de ölmüş olan gayri müslimler için kullanılır. Çünkü Tevbe sures'nde, Allah'a ortak koşan (müşrik) ölüleri için af ve mağfiret dilemek yasaklanmıştır.

"Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra (Allah'a) ortak koşanlar için mağfiret dilemek, ne peygamberin ne de inananların yapacağı bir iş değildir." (Tevbe, 9/113)

"Toprağı bol olsun." tabiri genelde Müslümanların gayri müslim komşu ve arkadaşlarına kullandığı bir tabirdir. Yani Müslüman olmayan ölüler için “Hayırla anılacak kişiydi, ruhu sükûn içinde olsun, mezarında rahat yatsın.” anlamında iyi dilek sözü olarak kullanılır. Bu da insani ve vicdani bir vazifedir.

“Başın sağ olsun.” tabiri "Allah sana uzun ve hayırlı ömürler versin." anlamına gelen ve örfümüze yerleşmiş bir tabirdir. Bu tabiri kullanmanın dini açıdan hiçbir sakıncası bulunmuyor. Aksine bu tarz tabirler insanlar arasındaki ilişkiyi düzenler ve pekiştirir ve insanlar arasında güzel diyalogların oluşmasına vesiledir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...