"Ey sevaba hırslı ve a’mâl-i uhreviyeye kanaatsiz insan!" Ahirete yatırım amaçlı, kanaatsiz olmak gerekmez mi, bu ifadeyi açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem ihlâs ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa, 'Benden ders alıp sevap kazandırsınlar.' düşüncesi, nefsin ve enâniyetin bir hilesidir."

"Ey sevaba hırslı ve a'mâl-i uhreviyeye kanaatsiz insan! Bazı peygamberler gelmişler ki, mahdut birkaç kişiden başka ittibâ edenler olmadığı halde, yine o peygamberlik vazife-i kudsiyesinin hadsiz ücretini almışlar. Demek hüner, kesret-i etbâ' ile değildir. Belki hüner, rıza-yı İlâhîyi kazanmakladır. Sen neci oluyorsun ki, böyle hırsla 'Herkes beni dinlesin?' diye, vazifeni unutup vazife-i İlâhiyeye karışıyorsun? Kabul ettirmek, senin etrafına halkı toplamak Cenâb-ı Hakkın vazifesidir. Vazifeni yap, Allah'ın vazifesine karışma."(1)

Normalde ibadet ve uhrevi sevapları ne kadar kazanmaya çalışsak ve bu konuda ne kadar hırslı olsak iyidir. Lakin bazen bunu yapayım derken başka kardeşlerine karşı bir rekabet bir hasetlik duygusu oluşabilir, riskli olan taraf burasıdır.

Mesela, camide iki imam bulunuyor; imamın ikisi de "cemaate ben vaaz edeyim ve sevabı ben kazanayım" diye hırslanıyorlar bu hırs aralarında bir rekabete bir sürtüşmeye sebep oluyor ve bu da ihlası zedeliyor.

Oysa Allah ihlaslı amale değer veriyor. Başkalarına hasetlik ederek elde edilen sevap ve amelin Allah katında bir önemi bulunmuyor. Bazı şeyhlerin Risale-i Nur'un etkili bir şekilde gençleri kendine çekmesini kıskanarak Risale-i Nuru eleştirmesi de bu kabilden bir hırs ve enaniyettir.

“Demek hüner, kesret-i etbâ' ile değildir. Belki hüner, rıza-yı İlâhîyi kazanmakladır. Sen neci oluyorsun ki, böyle hırsla 'Herkes beni dinlesin?' diye, vazifeni unutup vazife-i İlâhiyeye karışıyorsun?” ifadesi, meseleyi gayet güzel bir şekilde özetlemektedir.

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...