Block title
Block content

"Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş,.." Dünyanın Ömrü Üç Yüz Yıldan Fazla mıdır, nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş ve sakitane Nur'un sözünü dinleyen ve bir nazar-ı hafî-i gaybî ile bizi temaşa eden Saidler, Hamzalar, Ömerler, Osmanlar, Tahirler, Yûsuflar, Ahmedler, vesaireler!.. Sizlere hitap ediyorum. Başlarınızı kaldırınız, "Sadakte" deyiniz. Ve böyle demek sizlere borç olsun. Şu muasırlarım, varsın beni dinlemesinler. Tarih denilen mazi derelerinden sizin yüksek istikbalinize uzanan telsiz telgrafla sizin ile konuşuyorum. Ne yapayım, acele ettim, kışta geldim; sizler cennetasa bir baharda geleceksiniz. Şimdi ekilen nur tohumları, zemininizde çiçek açacaktır. Biz, hizmetimizin ücreti olarak sizden şunu bekliyoruz ki: Mazi kıt'asına geçmek için geldiğiniz vakit, mezarımıza uğrayınız; o bahar hediyelerinden birkaç tanesini medresemin (Haşiye 1) mezar taşı denilen ve kemiklerimizi misafir eden ve Horhor toprağının kapıcısı olan kalenin başına takınız..."(1)

Burada geçen üç yüz ifadesi, hicri olarak 1300 tarihi demektir, diye düşünüyoruz. Nitekim bizler de yetmiş iki doğumluyum, seksenlerde buraya gelmiştim, doksandan sonra... gibi ifadeleri kullanırken, 1900 rakkamını ifade etmesek de onu kastediyoruz. Burada da Bediüzzaman Hicri 1300 tarihini kastetmiştir.

Ayrıca ister Kur'an olsun, ister onun bir tefsiri olan Risale-i Nur olsun, buralarda geçen rakamların çoğunluğu kesreti ifade etmek içindir, ya da konu akışında sarf edilen rakamlardır. Bu yüzden aritmetik bir nazar ile değil, edebi bir nazar ile bakmak gerekir.

Buradaki "üç yüz sene" tabiri, dünyanın ömrü açısından söylenmiş bir rakam değil, konunun gelişine ve akışına uyumlu alelade bir rakamdır. Makam, dünyanın ömrünün ne kadar olduğu olmadığı için, hata nazarı ile bakılamaz. Zira dünyanın ömrü hakkında başka yerlerde kati kanaatini ifade ediyor.

(1) bk. Münâzarat, Sualler ve cevapları.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

sedatisen

Emirdağ Lâhikası-II' de 82.Mektupta geçen yukardaki üstadımızın paragrafında geçen ""Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş" ifadesi Külliyat'ta şu şekilde geçmektedir ""Ey yüzden tâ üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş". Ayrıca aynı mektubun devamında "Ey üç yüz sene sonra gelenler! Şu kalenin başında bir Medrese-i Nûriye çiçeğini yapınız! " ifadesi bir çok risale-i Nur sitesinde geçmektedir bu ifadeninde doğrusu şudur "Ey yüz sene sonra gelenler! Şu kalenin başında bir Medrese-i Nûriye çiçeğini yapınız! ".

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mugurlu
Cok ozur dilerim, cok bildigimden degilde sadece risalerere ve ustada saygidan yaziyorum. Son paragrafta ustadin UCYUZ SENE tabirini konunun gelisine tabiri caizse kafiye uydurmak amaci ile ALELADE yazdigini (yani yazdirildigini) yazmissiniz. Ustadin risalelerde yazdi(rildi)gi hangi rakam veya hangi cumle olsunki hadis ve ayete dayanmasin, alelade olsun? Bu arada yanlis olabilirim ve 300 sene sizin dediginiz gibi hicri yillara atif olabilir ama ben o rakamlarinda kuranda yerinin olduguna inaniyorum. Mesela Kehf suresi gibi. Surc-i Lisan Ettiysem kusura bakmayin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
midyat01
300 sene sonra ashab-ı kehf misali uykudan uyananlar mı kasdediliyor acaba(yani uykudan uyandırılanlara mı hitab ediliyor )
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Uykudan uyandırılan ya da uyanmış kalplere hitap etmesi de mümkün.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...