Block title
Block content

"Ey üç yüz seneden sonraki yüksek asrın arkasında gizlenmiş ve sâkitâne Nurun sözünü dinleyen..." sözünden anlamamız gereken mana ne olmalıdır? Üstad burada neyi kastetmiş olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalei Nur eserlerinde bu tür ifadeler hicri yıla göre söylenmiş ve bin ifadeside kullanılmamıştır. Üçyüzden maksad 1300 dür. Bizler şu anda hicri 1427 de bulunmaktayız. Bediüzzaman hazretleri bir yerde 13.asrın minaresinin başında durmuşum....diyor.

Bu 1300 tarihini miladiye çevirdiğimizde 1884 gibi bir rakam karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarihten itibaren dünyaya gelen veya dünyada bulunan insanlık kastedilmektedir. Yüksek asırdandan maksad da iki yönden düşünülebilir:

Biri müsbet diğeri menfi... bu asırdaki ilmi, teknolojik gelişmeler had safhaya çıkmıştır."Asrın arkasına gizlenmiş sakitane..." maneviyat ikliminde kendini iman ve kuran hizmetine adayarak islamiyetin inkişafı için gayret gösteren nesilde olabilir.

İşte bunlar sırren tenevveret dusturuyla hareket ettiklerinden sessiz sedasız her taraftaki insanların kalplerinin iman ve islamiyetle doldurulmasına vesile olmalarına bir işareti olabilir. Güneşin doğup sessiz sedasız her tarafı aydınlatması gibi... Menfi kısım ise; bu asrın dehşetinden dolayı yapılacak tahribatında yüksek olduğuna bir işaret çıkarılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...