"Fabrikadaki aletler benim namımla işlettirilecek, hem fiyatı ve ücretleri bine yükselecek... Hem o nazik kıymetli aletler istimal edilecek şahane madenler ve işler bulmadığından kıymetten düşecek..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan kendine emanet olarak verilen organlarını ve duygularını Allah’ın emri dairesinde kullanırsa değerleri birden bine çıkar. Kendi heva ve hevesine göre kullanırsa onlara hıyanet etmiş olur. Meselâ, akıl Allah hesabına kullanılmaz ise, geçmişteki acı ve hüzünlü hatıraları onun önüne getirir, gelecekteki muhtemel bela ve sıkıntıları düşündürerek huzurunu kaçırır.

Eğer akıl Allah namına kullanılır ise, elem değil, bilakis rahmet ve hikmet hazinelerinin birer anahtarı ve keşfedicisi olur; bu da insanı her iki dünyada aziz ve mutlu eder. Böyle bir akıl sahibinin nazarında geçmişin elemleri lezzete dönüşür. Gelecek ise Allah’ın tedbir ve tasarrufunda olduğu için tevekkül ederek endişe ve korkulardan emin olur ve tam huzuru kazanır.

Aklın dairesi çok geniştir; geçmişi de geleceği de kuşatır. Geçmişin elemi, geleceğin korkularını yaşar. Hayatını küfür ve isyanlarla geçiren insanlar geçmişi ve geleceği unutmak için, akıllarını içki gibi şeylerle uyuştururlar.

Meselâ, göz eğer Allah namına kullanılırsa, Allah’ın kâinatta sergilediği sanat eserlerini mütalaa eden harika bir alet olur, şerefli bir makama çıkar, değeri bir iken bin olur.

Eğer göz, nefis hesabına çalıştırılırsa, onun süflî arzularına ve kötü emellerine alet ve vasıta edilirse, o zaman “kavvad derecesine” iner ve sahibine her türlü günah ve isyanın yolunu gösterir.

Diğer azalarımızı da bunlara kıyas edebiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...