“Fakat asıl sebeb, mel'un mimsiz medeniyet, öyle zalimane bir silâh, şu harb-i vahşiyaneye vermiştir ki, o silâhın karşısında dayanmak, onun naziriyle mukabele etmek lâzım gelir.” Bu cümleyi nasıl anlamalı; düşmanın silahı ile silahlanmak, nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Biz Müslümanlar olarak düşmanın silahı ile silahlanacağız. Yoksa onların ahlakı ile ahlaklanmayacağız.

Askeri ve siyasi kuvvet kafirin elinde olursa zulme, Müslümanların elinde olursa adalete vasıta olur. Bu yüzden İslam toplumları askeri ve siyasi açıdan kuvvetli olması gerekir. Hem nefsi müdafaa, hem de barış ve adaletin temini için bu gereklidir. Bugün İsrail kafirinin karşısında güçlü bir İslam birliği olsa idi, bu kadar şımaramaz ve zulme cüret edemezdi.

Üstad'ın "Naziri ile mukabele etmek lazımdır." demesi, onlar gibi zalim ve kafirce muamele etmek değil, onlar gibi askeri ve siyasi güce sahip olmakla beraber, şer'i şerif noktasında meşru olan hile ve oyunlar anlamındadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fıtrat
onların silahı ile silahlanmak meselesi,bu asırda islamı hangi silahla mağlub etmek istemişlerdir?Üatad hangi silahla mücadele etti?bu çok önemli bu asırda en büyük silah ilimdir.üstad demiyormu;Risale-i nur kuranın manevi bir kılıcıdır.düşmanlar yıllarca savaşla bu millet-i islamiyeye hucum ettiler başaramadılar nihayet hücümlar fen ve felsefeyle gelmeye başladı ve islamiyeti muvakkaten mağlup etmiş gözüktü tam o sırada Allah onların silahıyla vazifedar zatını silahlandırdi ve bütün küfür üreten fikirlerini yerle bir etti.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...