Block title
Block content

"Fakat aynaların kabiliyeti nisbetinde tezahür ettiğinden, o ruhun mahiyet-i nefsülemriyesini tamamen tutmuyor,.." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her varlığın bir hakikatı vardır. O hakikata mahiyet dendiği gibi, mahiyet-i nefsülemriyesi de denir.

Mesela, elektrik denen bir hakikat vardır. Ancak biz bu elektrik denen hakikatin gerçek mahiyetini tam bilemiyoruz. Onu tecelli ettiği veya tezahür ettiği aynalarda görüyoruz. Şu var ki, hiç bir ayna tam anlamıyla elektriğin gerçek mahiyetini ifade edemiyor.

Mesela, buzdolabı aynasında soğuk olarak, elektrikli sobada sıcak olarak, radyoda ses olarak, televizyonda görüntü olarak karşımıza çıkar. Ancak bunların hiçbiri tek başına elektriğin mahiyet-i nefsülemriyesini tam olarak ifade edememektedir. Her biri elektriğin bir sıfatını ifade etmektedir.

İşte melekler de elektrik gibi nurani varlıklar oldukları için, ortama göre şekil almaktadırlar. Ancak şu var ki, aldıkları şekil, o meleğin aynısı değildir; sadece bir aynadaki sıfatıdır.

Ehl-i cennet de bir anda bir çok yerde bulunup binler farklı zevki tadacaklardır. Ancak bunun nasıl olduğunu, yani, mahiyet-i nefsülemriyesini bilmemiz mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Şua | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3034 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

baybarshan
Net ve açik bir cevap olmustur.Bravo....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...