"Fakat birden asabiyet ve sıkıntıdan gelen bir titizlik, şiddetli münakaşalara sebebiyet vermeye başladı..." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Asabiyet; insanın gergin ve sinirli olma haline denir. Gergin ve sinirli bir insan ise; titiz ve hassas olup, en normal bir hale bile aşırı tepki gösterebilir. Böyle hassas ve titiz bir ortamda da münakaşa ve kavga çabuk baş gösterir. Bu insanlar için genel bir kaidedir. Bu gibi durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğini Üstad Hazretleri şu şekilde izah ediyor:

"Sizdeki ihlâs ve sadakat ve metanet, şimdiki ağır sıkıntılarda birbirinizin kusuruna bakmamaya ve setretmeye kâfi bir sebeptir. Risale-i Nur zinciriyle kuvvetli uhuvvet öyle bir hasenedir ki, bin seyyieyi affettirir. Haşirde, adalet-i İlâhiye, hasenelerin seyyielere râcih gelmesiyle affettiğine binaen, siz de hasenelerin rüçhanına göre muhabbet ve af muamelesini yapmak lâzımdır. Yoksa bir seyyie ile hiddet etmek, sıkıntıdan gelen bir titizlik, bir asabîlikle zararlı bir hiddet, iki cihetle zulüm olur. İnşaallah, birbirinize sürurda ve tesellide yardım edip, sıkıntıyı hiçe indirirsiniz."(1)

İnsanları bir hareketi ile değil de, genel durumu ile yargılarsak, insaf ve adalet ile hareket etmiş oluruz. Yoksa bir hareketi nazara alıp öyle muamele edersek; hem zulmetmiş oluruz, hem de toplumsal husumet ve kargaşaya yardımcı olmuş oluruz.

Ayrıca aile ortamında da bu adil nazarı taşımak gerekir.

(1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Sosyal hayatımda dönüşüm yaşayacağım ve bir hatadan dönmeme yarayacak bir detayı açıklamışsınız Rabbim size ve tüm Nur talebelerine dünyada cennet huzurunu mutluluğunu yaşatsın  Üstadımızdan ve sizlerden  Allah b inlerce kez razı olsun sevindiriyorsunuz bizleri

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...