"Fakat bu ziyafet-i İlâhiye ve bayram-ı Rabbaniyyedeki İsm-i Rahmân ve Muhyî'nin tecellilerine mukabil İsm-i Kahhar ve Mümît, firak ve mevt ile..." Kahhar ve Mümit isimlerinin tecelliyatı olarak firak ve mevt kelimeleri zikrediliyor, nasıl anlamalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kahhar, kahreden; Mümit ise ölümü veren manasına gelir. Kahhar ve Mümit isimlerinin tecellileri, Rahmân ve Muhyi isimlerinin tecellilerinin zıtlarıdır. Yani, canlılara Muhyi isminin tecellisiyle hayat verilirken, Mümit ismiyle ölüm tattırılır ve hayat nimeti ellerinden alınır. O canlılara, bütün bir kâinattan ince ölçülerle süzülen rızıklar Rahmân ismiyle verilirken, Kahhar ismiyle bu rahmet tecellilerine son verilir.

Ölümü tadan bir canlı bütün kâinattan ayrı düşer. Firak kelimesi bunu ifade eder. Hayatın yerini ölüm, rızkın yerini ise rızık alemiyle ilişkinin kesilmesi alır. Artık o canlı için ne rızık vardır, ne gece ve gündüz, ne hava ve su, ne de güneş ve ay; bunların hepsinden ayrılmıştır. Ruh başka âlemlere göçmüş, bedene hizmet eden bütün bir kâinat artık o ruh için çok gerilerde kalmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...