Block title
Block content

"Fakat kaderin cilveleri, beni menfî olarak muhtelif yerlerde bulundurdu." Kaderden gelen her şey güzelse, neden Üstad bunu "menfi" olarak değerlendiriyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela şunu ifade edelim; "menfi" nefy(sürgün)edilmiş olan anlamına da geliyor. Onun için bir yere sürgün olarak gönderilme anlamında "menfî" kullanılmış da olabilir.

Üstadımız Külliyat'ın bir yerinde iki türlü ibadetten bahseder. "Müsbet ve menfi ibadet adı altında iki türlü ibadet vardır." derken, menfi ibadeti hastalık ve musibetler ile yapılan ibadet diye tanımlar. Burada "İbadetin menfisi olur mu?" diye bir soru insanın aklına, aynen bu sorudaki gibi geliyor. Demek kaderin menfisi derken kötü anlamda kullanılmamaktadır. Burada kaderin cilvelerinin dış cephesindeki olumsuz durum kastedilerekten "menfi olarak bulundurdu" deniliyor.

Bazı şeyler bizzat güzel olur, bazen de netice itibariyle güzel olur. Burada bizzat güzel olmayan kaderin netice itibariyle güzel olduğu, Üstad'ın menfi olayların kaderin tecellisi ile nasıl hayra çevrildiği anlatılmaktadır. Demek dış yüzündeki menfi görünüşü ile meseleyi izah ettiği için, menfi kelimesi kullanılmıştır. Zaten menfi kelimesi kötü çirkin anlamina gelmemekte, çoğu zaman olumsuz anlamında kullanılmaktadır. Bu noktadan dolayısıyla kaderin olumsuz görünen çoğu tecellisinin hayır ile neticelendiğini görmekteyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Dördüncü Şua | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1200 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...