Block title
Block content

"Fakat maatteessüf biçare mübarek taife-i nisaiye, zalim erkeklerinin şerlerinden ve tahakkümlerden kurtulmak için, başka bir tarzda, zaafiyetten ve aczden gelen başka bir nev'de riyakarlığa giriyorlar." Buradaki "riyakarlığa" örnek verebilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kadın aciz ve zayıf olduğu için, kocasının himayesine muhtaçtır. Kadın bu muhtaçlığını ya meşru bir şekilde giderecek, tabi kocası salih bir insan ise bu mümkün olacak. Ya da kocasına kocasının istediği gibi görünerek bu işi görecek, bu da ancak suni ve yapmacık hareketler ile mümkündür.

Mesela, kocası yalan söyleyecek, kadın kocasının şerrinden korktuğu için bu yalana göz yumacak, hatta belki de iştirak edecek. Kadın içinden istemiyor, ama dışına da bu isteksizliğini yansıtamıyor, riya zaten budur.

Toplumda bu tarz zavallı kadınlarla çok karşılaşıyoruz. Sırf kocasının baskısı yüzünden açılanlar bile var; içinden kapanmak istiyor, ama kocasının baskısı yüzünden asri olmaya çalışanlar var. Bu da bir tür iki yüzlülüktür.

Müslüman bir kadın iman ve farzlara muhalefet konusunda kocasına itaat etmek zorunda değildir, gerekirse boşanmalıdır. Yani koca, karısına "namaz kılamazsın, oruç tutamazsın, açılacaksın" diye baskı yapıyorsa; o kocanın şer'i hükümlere aykırı istekleri yerine getirilmez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Nükte | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1420 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

isahalim
Açıklamanız çok güzel ancak bir itirazım var ve sorum da: Bu birinci nükte yaklaşık 2 sayfa kadar ve ana konusu annenin evladına şefkati üzerine... Dolayısıyla soruda da geçen "Fakat maatteessüf .... " ile başlayan birinci nüktenin son cümlesinin bu metinle ne alakası var diye düşündürüyor, bağlantı kopuyor, çünkü anne-evlat ilişkisi ile alakalı bir cümle olarak değerlendirmek gerekmez mi? Hz. Üstad'ın o cümleyle kastettiği şöyle bir şey olamaz mı: "Kadın, çocuğunun dindar olmasını istiyor, ama kocası para ve makam sahibi baskıcı ehli dünya birisi. O yüzden kadın, kocasının isteğine uyum sağlayarak çocuğunu istediği gibi dindar biri olarak yetiştiremiyor da, evladının kocasının isteği üzere dünyaya mı yönlendirilmesine göz yumuyor. " "Fakat maatteessüf biçare mübarek taife-i nisaiye, zalim erkeklerinin şerlerinden ve tahakkümlerden kurtulmak için, başka bir tarzda, zaafiyetten ve aczden gelen başka bir nev'de riyakarlığa giriyorlar." cümlesi böyle değerlendirilemez mi metnin bütünü göz önüne alınıp?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sizin vermiş olduğunuz örnek bizim yukarıda vermiş olduğumuz örneklere bir zenginlik katıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...