"Fakat madem acz ve zaafım ve teessüratım çok ziyadedir; has kardeşlerim beni medihlerle yüklerimi ağırlaştırmaya bedel, dualarıyla ve şefkatleriyle ve himmetleriyle ve acımalarıyla yardım edip ..." Buradaki "dua" ve "acınma"nın izahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız'da merdümgirizlik olduğu için teveccüh, medih ve övmeler ona hem sıkıntı hem de ağırlık veriyor.

"Merdümgirizlik" insanlardan sıkılıp, kalabalıktan hoşlanmayıp yalnızlık isteme halidir. Bu hastalığın en büyük sıkıntısı ise nazar ve teveccühtür. Niyeti kötü ya da dünyalık olanların nazarı, hastalığı daha da artıran bir durumdur. Yeni Said’in insanlardan tevahhuş etmesinin sırrı buradan geliyor.

Bu yüzden "Sen şöyle makam sahibisin, sen böyle meziyet sahibisin." demek yerine, onun ağır iman hizmetinde sebat ve sadakat ile çalışmak, ona yapılacak en güzel iyilik ve iltifattır.

“Duâlarıyla ve şefkatleriyle ve himmetleriyle ve acımalarıyla yardım edip yükümü hafifleştirmek lâzımdır.” Yük imana hizmet yükü, himmet ve acımak ise, bu yükün altına girip omuz vermek, yani iman hizmetinde sebat ile çalışmaktır. Şayet beni seviyor, bana şefkatiniz varsa, bu iman hizmetinde azami gayret sarf edin; Üstad'a acımak ancak böyle olur diyor.

"... Fakat madem acz ve zaafım ve teessüratım çok ziyadedir; has kardeşlerim beni medihlerle yüklerimi ağırlaştırmaya bedel, dualarıyla ve şefkatleriyle ve himmetleriyle ve acımalarıyla yardım edip yükümü hafifleştirmek lâzımdır. İnayet-i Rabbaniyenin bir cilvesidir ki, bu şiddetli merdumgirizlik hastalığıyla, zâlimlerin tecrid-i mutlaklarını hiçe indiriyor, beni tazib etmiyor, bir cihette memnun ediyor."(1)

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 92. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erkandino
yardımınız için teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
KİŞİYİ yüzüne karşı övmek Münafıklık ALAMETİDİR. H.Ş 'i rehberimiz olmalı. Övme yüceltme söylemleri ne bize ne yüzüne yaptığımız kişiye bir fayda vermez. Hem zamanla ŞAHISLARI öyle boyutlarda tanımlamaya götürür ki ALLAH korusun TAĞUTLAŞTIRMAYA kadar gider. BUNU iyi bilen ZATLAR , bu vaziyetten kaçınmışlar,teveccühü ammeden uzak durmuşlardır. Zira ŞEYTANIN bir silahı da kişiyi kendine güzel,üstün göstermek tir. Bunu da güç yetiremediği İNSANLARA karşı başka insanları bir şekilde kullanarak yapar. O nedenle bunu işiten BÜYÜK ZATLAR sıkıntı duyar ve bir an önce kurtulmak içinde O ORTAMDAN UZAKLAŞIRLAR. Hele hele belli bir VAZİFEYİ omuzlayanlar bu durumdan şiddetle kaçınırlar...Nitekim ÜSTADIMIZ DA AYNISINI YAPMAYA ÇALIŞMIŞTIR. unutmayalım ki HER ADEM OĞLUNDA BİR NEFİS VARDIR VE şeytanın OYUNCAĞI olmaya da namzettir. ADEM ile Havva ANNEMİZİN MİSALİ GİBİ.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...