Block title
Block content

"Fakat namazını kıldıktan sonra Cenâb-ı Rezzâk-ı Kerîmin matbaha-i rahmetinden tayınatını aramak, başkalara bâr olmamak için kendisi bizzat gitmek güzeldir, mertliktir, o dahi bir ibadettir." Bu cümle ile anlatılmak isteneni açıklayabilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın farz olan ibadetlerini  aksatmadan, helal dairede rızkını araması ve nafakası için çalışması gayet güzeldir, hem de bu çalışması ibadettir. Sadece ibadet ile meşgul olup geçimini birilerinin üstüne yıkmak, yani birilerine yük olmak mertlik ile bağdaşmadığı gibi İslami açıdan da caiz değildir.

Dünya Rezzak olan Allah’ın türlü türlü nimetlerinin pişirildiği bir mutfaktır. İnsan bu mutfaktan tayinatını, yani rızkını ve nafakasını aramak ile mükelleftir. Yalnız ekser insanlar bu arama işini abartıp kendini öyle bir kaptırıyor ki, asıl vazifesi olan kulluğu ve ibadeti ya ihmal ediyor ya da bütünü ile terk ediyor. İnsanın ibadeti bahane gösterip geçimini başkalarına yüklemesi nasıl namertlik ise, aynı şekilde insanın sadece geçime dalıp ibadeti ve Allah’a olan kulluğu  terk etmesi de aynı derecede, hatta daha dehşetli bir ihanet ve namertliktir.

Özetle burada asıl anlatılmak istenen husus, insanın hem ibadetlerini yapıp hem de başkalarına yük olmadan nafakası için çalışması hem mertliktir hem de güzel ve sevaplı bir ibadettir.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4382 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...