"Fakat ne çare ki, iğtinam edebildiğim kısacık vakitlerde zihnimi safîleştirip Nurların karşısına, dolayısıyla Kur’ân’ın mucizeleri mecmuasına ve aziz..." Günümüzde bu nasıl yapılabilir, bu konuyu açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Fakat ne çare ki, iğtinam edebildiğim kısacık vakitlerde zihnimi safîleştirip Nurların karşısına, dolayısıyla Kur'ân'ın mucizeleri mecmuasına ve aziz, muhterem Üstadımın medresesine ve ol Seyyidü'l-Kevneyn Peygamberimiz Efendimiz (a.s.m.) Hazretlerinin ravza-i saadetlerine ve nihayet Rabbü'l-Âlemîn Teâlâ ve Tekaddes Hazretlerinin huzur-u lâmekânîsine çıkıyorum. Bu sebeple cidden 'O Nurlarla iştigal etmediğim zamanlar, keşki enfâs-ı ma'dude-i hayattan olmaya idiler.' diyorum."(1)

Hulusi Ağabey burada "Risale-i Nurlarla meşgul olduğum zaman, zihnimi dünyadan arındırıp önce Üstad Hazretlerinin huzuruna, oradan Kur’an mucizesine, oradan Peygamber Efendimize (asm) ve oradan Allah’ın huzuruna intikal ediyorum." diyor. Huzur-u İlahi direkt kazanılmıyor, araç ve vasıtalardan istifade etmek gerekiyor.

Hulusi Ağabey bu safiyeti ve huzur-u İlahiyi kazanmanın yolu olarak Risale-i Nurlarla çokça meşgul olmayı gösteriyor. "Bu sebeple cidden 'O Nurlarla iştigal etmediğim zamanlar, keşki enfâs-ı ma'dude-i hayattan olmaya idiler.' diyorum." Burada Hulusi Ağabey Risale-i Nurların galip olmadığı hayat dakikaları "keşke olmasa idi" diye hayıflanıyor.

(1) bk. Barla Lâhikası, (19. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...