Block title
Block content

"Fakat, ne yapayım, makam kaldırmıyor. Başka vakte talik edip o kapıyı şimdi açmıyorum." Buradaki "Makam kaldırmıyor." ifadesini nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar vehbî ve ilhamî bir tarzda Allah’ın inayeti ile yazdırıldığı için, Üstat da zuhurata tabi idi. Yani kalbe nasıl geliyorsa öyle yazdırılıyor. Böyle olunca, Üstat kendi halinde serbest olarak istediği zaman yazdırmaya muktedir değildi.

Üstat, makam kaldırmıyor derken, "kalbe gönderilmiyor, gönderilse de ihtiyaca göre gönderiliyor," demek istiyor. Zaten bu nevi zuhuratlar ikram-ı İlahiye’ye bakar. İkram ise zorla istenilmez, belki verilir. İşte Üstat Nurların yazdırılmasında keyfe mâyeşa olmadığını, bu gibi ifadeler ile beyan ediyor.

Bir diğer boyutu ise muhataba bakar. Üstad'ın ifade ettiği konular muhatabın seviyesini aştığı için, Üstat bazı konuları perdeli ve dolaylı ifade etmek ihtiyacı hissetmiş veya hiç değinmemiştir. Zira muktezayı hale mutabık olmayan ifadeler bazen ters tepki yapabiliyor. İlkokul çocucuğuna geometri ve yüksek matematik dersi verilemediği gibi, bebeğe de faydalı olur diye kavurma yemeği verilmez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

fırat zirve

Soru da cevap da güzel oldu .Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...