Block title
Block content

"Fakat şekvâ Ona olmalı; Ondan olmamalı..." cümlesini açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümleden anlayabileceğimiz mana şu olabilir: Musibeti veren Allah'tır. Allah bir musibet verdi mi, elbette mükafatını da kat kat verir. İşte Allah tarafından verilen ve çok hikmetlerle bezenen musibetlere karşı, insanın sabırlı olması gerekir. Şayet insan zafiyetinden dolayı musibeti kaldıramayacak durumda ise, Allah'ı insanlara şikayet eder gibi,  "Of! Of! Ben ne yaptımda bu şeyler başıma geldi." demek yanlıştır.

Şayet bir insan musibetin sıkıntısını ve elemini çekemiyorsa, bu musibeti Allah'a şikayet etmek gerekir. Yani "Ya Rabbi! Ben bu musibeti kaldıramıyorum. Bunun için bu musibeti ya kaldır, ya da hafiflettir." demek gerekir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız:

- Musibetlerin İçyüzü.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

msaydin
şekva ona olmalı yani yardım Allah'tan istenmeli. Ondan olmamalı derken Allah'ım niye bana musibet verdin denmemeli mi diyor üstad?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Yani şikayetimizi Allaha yapacağız, Allahı şikayet etmeyeceğiz demektir. Benim şu şu sıkıntılarım var diye Allahtan isteyeceğiz ve ona sığınacağız. Yoksa, haşa, neden bu dertleri Allah verdi diye onu insanlara şikayet etmeyeceğiz demektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...