Block title
Block content

"Fâtiha-i Şerifenin tekerrür-ü nuzûlü için, iki olsa yine tam tamına tevafuk ediyor." Yani Fatiha iki defa mı Allah tarafından indirilmiştir? Eğer öyle ise, neden Kur'an'da iki defa değilde bir defa geçiyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bazı rivayetlerde Fatiha Suresi başta olmak üzere bir kaç surenin iki kez nazil olduğu bildirilmektedir. Fatiha suresi için kullanılan "sebü'l-mesani" tesmiyesinin de iki kere nüzulü sebebiyle olduğunu dile getiren alimler de vardır. Mesâni de ki, sani, iki anlamına gelmektedir. İki defa nazil oldukları halde Kur'an'da bir kez yer aldıklarını görmekteyiz.

Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kur'an'ın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize (a.s.m.) Cebrail (A.S.) vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu. Böylece Hz. Peygamberin sağlığında Kur'an'ın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur. Aynca Cebrail (A.S.) her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize yeni baştan okurdu.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yirmi Sekizinci Lem'anın Birinci Meselesi | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6946 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...