Block title
Block content

"Fehme takrib için bazı basamakları, hem o cennet-i Kur’âniyeden nümune için, bazı çiçeklerin nümunesi nev’inden bazı nükteleri söyleyeceğiz." Hadislerde cennetin anlatılamayacağı ifade edilmişken, bunu nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenneti anlamak iki türlüdür:

Birincisi; birebir, yüzde yüz, muhat (her tarafını kuşatarak) bir şekilde anlamaktır. Ki bu tarz anlamak dünya şartlarında mümkün değildir; hadislerde ifade edilen de bu kısmıdır. Bu şekilde anlamak, ancak cennette mümkün olacaktır. Dünya şartlarının kayıtları, cenneti gerçekliği ile anlamamıza bir engeldir.

İkincisi; kıyas, teşbih ve temsil yolu ile aklın hazımsızlığını giderecek şekilde anlatma yoludur ki; bu tarzda anlamak mümkün ve caizdir. Yoksa insan hiç anlamadığı, kıyaslayamadığı bir şeyi kabul etmekte zorlanır. Yani cennet tamamıyla hiç anlaşılmaz ve hazmedilmez değildir. Şayet böyle olmuş olsa idi cennete iman, insan için teklif-i malayutak (kabullenilmesi imkânsız) bir durum olurdu.

Paragrafta geçen Üstadımızın “fehme takrip” ifadesi; ikinci anlama yolu ile ilgilidir. Hadislerde ifade edilen anlamama yönü ise; birinci anlama türüne giriyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...